W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmacnianie współpracy turystycznej między Polską i Chorwacją

07.06.2021

O możliwościach bliższej współpracy, wymianie turystycznej między oboma krajami oraz promocji dyskutowali ministrowie Andrzej Gut-Mostowy i Tonči Glavina podczas panelu otwarcia VIII Forum Promocji Turystycznej w Warszawie oraz podczas rozmów dwustronnych w siedzibie MRPiT.

przy stole rozmowa ministrów ds. turystyki PL i HR

Z zadowoleniem odnotowujemy systematyczny wzrost wymiany turystycznej pomiędzy naszymi krajami. Liczę na to, że Chorwaci będą chcieli podczas wakacji poznać kraj, skąd pochodzi wielu turystów odwiedzających także ich ojczyznę

- powiedział sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy.

I dodał:

Dzięki zielonym certyfikatom podróżowanie od 1 czerwca br. jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Gorąco zachęcam do zapoznania się z różnorodną i atrakcyjną  ofertą turystyczną  Polski

– powiedział Gut-Mostowy.

Nasz kraj  oferuje  bardzo szeroki i zróżnicowany asortyment turystyczny  od turystyki uzdrowiskowej po turystykę kulinarną i rowerową. Stosunkowo nowym obszarem cieszącym się popularnością w Polsce wśród zagranicznych turystów jest turystyka kulinarna i enoturystyka. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania kraju.

Wymiana turystyczna jest realizowana w ramach bezpośrednich kontaktów pomiędzy touroperatorami na obydwu rynkach.

W naszej współpracy widzę potencjał na budowę wspólnej europejskiej marki

– powiedział minister Tonči Glavina.

I dodał:

Dziękuję za wsparcie w wyborze chorwackiego kandydata do Rady Wykonawczej UNWTO, proszę pamiętać, że Polska zawsze znajdzie w Chorwacji partnera do wspólnych działań

– podkreślił Glavina.

Turystyka po pandemii wymaga modyfikacji strategii rozwoju i promocji. Kwestie zdrowia i bezpieczeństwa podróży są obecnie priorytetowe.

Minister Gut-Mostowy na spotkaniu podkreślił szczególną wagę rozwoju turystyki po pandemii. Kluczowe dla Polski obszary to:

  • edukacja kadr turystycznych,
  • badania i transfer wiedzy,
  • cyfryzacja,
  • infrastruktura,
  • rozwój markowych produktów,
  •  i przede wszystkim - turystyka zrównoważona.

Chorwacja znajduje się w pierwszej dwudziestce najchętniej wybieranych kierunków turystycznych na świecie. Udział sektora usług w PKB wynosi ponad 70%, z czego turystyka ma udział na poziomie ok. 20%. Polska jest jednym z najważniejszych rynków dla chorwackiej turystyki przyjazdowej

Polska i Chorwacja jako kraje członkowskie Unii Europejskiej planują możliwość skorzystania z funduszy europejskich w celu odbudowy i wsparcia gospodarki turystycznej po pandemii.

Spotkanie zakończyło się konkluzją o konieczności zachęcania turystów do szczepień, aby możliwy był komfort bezpiecznego podróżowania po Europie i świecie. System techniczny Unijnych Certyfikatów COVID jest już gotowy, a poszczególne kraje już mogą się do niego przyłączać. 1 czerwca 2021 r. do systemu dołączona została także Polska. Wraz z Polską – Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja – postanowiły połączyć się z bramą sieciową i rozpoczęły wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń.

{"register":{"columns":[]}}