W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

You can into space. Kosmiczne staże dla studentów i absolwentów

08.10.2019

Na Politechnice Poznańskiej odbyło się pierwsze z cyklu spotkań dedykowanych studentom polskich uczelni zainteresowanych technologiami i programami kosmicznymi.

Minister Emilewicz przemawia

Sektor kosmiczny jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla gospodarki krajowej, europejskiej i światowej. Polski sektor kosmiczny będąc jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki oferuje interesujące miejsca pracy, zarówno dla naukowców i inżynierów, jak również dla techników (np. prace montażowe).

Stwarza także możliwość do samorealizacji dużej liczbie osób przedsiębiorczych, nieobawiających się inwestowania w nowoczesne technologie i innowacyjne przedsięwzięcia, akceptujących wyższe ryzyko biznesowe. Działalność kosmiczna jest doskonałym praktycznym przykładem rozwoju innowacyjności. Stymuluje ona bliską współpracę pomiędzy sektorem naukowym, który jest jej bardzo ważnym elementem, a przedsiębiorstwami, które wdrażają opracowane innowacyjne technologie w praktyce. 

Poprzez serię spotkań prezentujących dostępne możliwości rozwoju naukowego i zawodowego, chcemy przyciągnąć do tego sektora młodych naukowców i inżynierów, a także zintensyfikować wymianę wiedzy i doświadczeń.  

Uczestnicy poznają m.in. przeznaczone dla studentów i absolwentów programy i szkolenia NASA,  Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej i  Agencji Rozwoju Przemysłu, a także możliwości staży w  branży kosmicznej. 

W spotkaniu na Politechnice Poznańskiej wzięli udział m.in.: Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, Rektora Politechniki Poznańskiej oraz Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Gościem specjalnym był Artur Chmielewski, polski inżynier, menadżer i pracownik wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, m.in. misji Rosetta, Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens, a także projektu marsjańskiego łazika elektrycznego.

- Mówiąc o kosmosie, nie tylko czytamy Lema, ale twardo stąpamy po ziemi. Polski sektor kosmiczny jest bardzo efektywny, jesteśmy z tego dumni i chcemy inwestować w ten obszar. Nie ma dziedziny, w której kosmos nie byłby obecny - to technologie używane na co dzień, nie tylko w smartfonach – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

 

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podkreślił: Politechnika Poznańska jako jedna z kilku w Polsce kształci wysokiej klasy specjalistów. A zadaniem PAK jest aktywnie wspierać naukowców i inżynierów, zintensyfikować wymianę wiedzy i doświadczeń.

 

Artur Chmielewski podczas swojego wykładu opowiadał o tym w jaki sposób Amerykanie podbijają kosmos i udzielał wskazówek, w którym kierunku powinna iść Polska. - Teraz jest historyczna szansa, żeby Polska budowała polskie misje. Space to jest biznes – powiedział.

Polska Agencja Kosmiczna (PAK) jest jednostką podległą ministrowi ds. gospodarki. PAK wspiera rozwój polskiego przemysłu kosmicznego. To m.in. użytkowanie przestrzeni kosmicznej, rozwój technik kosmicznych, w tym inżynierii satelitarnej, a także badania i wykorzystywanie ich wyników do celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych.

Najważniejsze zadania Polskiej Agencji Kosmicznej:
·    inicjowanie, przygotowywanie oraz wdrażanie założeń, głównych kierunków badań i programów rozwoju w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej;
·    reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej;
·    przygotowywanie analiz i raportów z zakresu badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz ich wykorzystywania w różnych sektorach gospodarki, a także w obszarach obronności i bezpieczeństwa państwa;
·    prowadzenie rejestru obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej;
·    podejmowanie oraz wspieranie działań na arenie międzynarodowej na rzecz promocji polskiej gospodarki i myśli naukowej w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej;
·    wykonywanie zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa w tym dotyczących: satelitarnej obserwacji powierzchni Ziemi, obserwacji przestrzeni kosmicznej, nawigacji i łączności satelitarnej;
·    prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

{"register":{"columns":[]}}