Zamówienia Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
26.05.2020
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – MKCK (ang. International Commitee of the Red Cross – ICRC) jest niezależną, neutralną organizacją zapewniającą ochronę i pomoc humanitarną ofiarom działań wojennych i innych konfliktów zbrojnych. Organizacja powstała w 1863 roku, a jej siedziba znajduje się w Genewie.
W celu realizacji swojej humanitarnej misji, centrala w Genewie oraz oddziały regionalne dokonują zakupu wielu towarów i usług, w tym przede wszystkim: żywności, lekarstw, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego, przyborów szkolnych, wyposażenia tymczasowych schronisk (np. namioty, koce), urządzeń do zaopatrzenia i uzdatniania wody oraz środków transportu.
Każdy przedsiębiorca chcący uczestniczyć w zamówieniach MKCK musi spełnić określone warunki. MKCK wymaga od swoich dostawców zapewnienia zgodności społecznej, środowiskowej i zarządzania jakością z międzynarodowymi normami, takimi jak ISO 26000, ISO 14001, ISO 9001 i SA 8000. Towary muszą spełniać odpowiednie standardy jakościowe zgodne ze specyfikacją Organizacji, których wykaz dostępny jest pod adresem: http://procurement.ifrc.org/catalogue . Należy podkreślić, że zarówno przedsiębiorca, jak i jego dostawcy biorący udział w zamówieniach MKCK, nie mogą w żaden sposób być zaangażowani w sprzedaż i/lub produkcję sprzętu wojskowego.
Wstępna selekcja dostawców opiera się na ich zdolności do spełnienia specyfikacji MKCK, zdolności produkcyjnej, a także zdolności finansowej oraz zgodności ze standardami społecznymi i środowiskowymi. Selekcji dokonuje się na podstawie oceny źródeł przychodu przedsiębiorcy oraz kontroli, na koszt kupującego, zakładów produkcyjnych dostawcy.
Ocena zakładu obejmuje:
- wizytę w miejscach produkcji, magazynach i zakładach surowcowych;
- przegląd warunków pracy;
- udostępnienie pracownikom przedsiębiorstwa środków ochrony osobistej;
- zdolność produkcyjną przedsiębiorstwa dostawcy; system zarządzania jakością;
- wynik finansowy dostawcy;
- zdolność do spełnienia przez dostawcę specyfikacji MKCK.
MKCK zawiera z dostawcami umowy ramowe na strategiczne artykuły, które mają być dostarczane przez cały rok, w celu zaspokojenia pilnych potrzeb. Na podstawie umowy ramowej, zapasy gotowe do wysyłki dostawcy przetrzymują w swojej siedzibie, a także gwarantują Organizacji dostęp do swoich linii produkcyjnych. Należy jednak zaznaczyć, że przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy ramowej MKCK upoważnia audytorów zewnętrznych do przeprowadzania audytów jakościowych, społecznych i środowiskowych w firmie potencjalnego dostawcy.
Ze względu na nieprzewidywalność długoterminowych potrzeb i wymogów w odniesieniu do ilości zamawianych produktów, MKCK nie może stać się głównym lub wyłącznym partnerem żadnego z dostawców. W związku z tym udział Komitetu w rocznych obrotach dostawców nie powinien przekraczać 30%. W przypadku przekroczenia tego progu, MKCK podejmuje odpowiednie kroki w celu zmniejszenia zależności dostawcy od Organizacji. Obejmują one między innymi: doradzanie dostawcy rozwinięcia działalności gospodarczej z innymi organizacjami, stopniowe zmniejszanie wartości zamówień Organizacji oraz monitorowanie kondycji finansowej zależnych dostawców.
Najnowsze cele strategiczne na rok 2020 w zakresie zamówień publicznych MKCK obejmują rozszerzenie etycznej polityki zamówień publicznych. Obecnie audyty jakościowe, społeczne i środowiskowe dotyczą głównie producentów z krajów rozwijających się i wiodących krajów konkurencyjnych.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, to sprawdzony i wiarygodny zamawiający. MKCK stawia swoim dostawcom wysokie wymagania w zakresie: jakości, warunków socjalnych i środowiskowych, w jakich odbywa się produkcja towarów na jego rzecz i jednocześnie w terminie reguluje zobowiązania, zapewnia referencje oraz umożliwia wejścia na nowe rynki.