Zamówienia NATO
21.05.2020
Od 1999 roku Polska należy do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) i polscy przedsiębiorcy mogą być dostawcami towarów i wykonawcami usług dla struktur NATO. Zakupy finansowane są miedzy innymi z budżetu NATO, budżetów narodowych oraz Programu Inwestycyjnego w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP). Program NSIP służy wspólnemu finansowaniu przedsięwzięć związanych z rozbudową, modernizacją i remontami infrastruktury wojskowej Sojuszu, która obejmuje takie elementy jak: lotniska, instalacje telekomunikacyjne, systemy dowodzenia i kontroli, składnice materiałów pędnych i smarów, rurociągi paliwowe, radarowe urządzenia ostrzegawcze i nawigacyjne, instalacje portowe.
Jednak wiele zakupów dokonywanych przez NATO dotyczy towarów i usług codziennego użytku np. infrastruktury informatycznej, biurowej, usług doradczych. Wszystkie zakupy dokonywane są na zasadach konkurencyjnych – ogłaszania przetargów, w których mogą uczestniczyć firmy z państw członkowskich NATO.
Przetargi ogłaszają między innymi:
NATO Support and Procurement Agency (NSPA), której zakres zamówień obejmuje: systemy i sprzęt wojskowy, ale także usługi konserwacji sprzętu, naprawy, kalibracji sprzętu wojskowego, demilitaryzacji, demontażu urządzeń, utylizacji, usługi w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej oraz zarzadzania danymi, wykonanie obiektów kontenerowych i obiektów budowlanych z przeznaczeniem militarnym, realizacji usług w bazach wojskowych, leasing nieruchomości, gastronomii i dostaw żywności, realizacji prac inżynierskich i doradczych, transportu i medycyny.
Od lipca 2022 r. przy rejestracji na portalu zamówień NSPA wymagane jest podanie numeru DUNS. Numer DUNS można uzyskać bezpłatnie przez polską stronę wywiadowni Dun&Bradstreet.
NATO Communications and Information Agency (NCI), której zakres zamówień obejmuje zakup technologii i systemów informatycznych a także szkolenia i techniczne wsparcia w tym zakresie.
Kwatera Głowna NATO w Brukseli także dokonuje szeregu zakupów zwiazanych z funkcjonowaniem dowództwa NATO.
Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP) realizuje na terenie Polski projekty inwestycyjne realizowane w ramach Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP), w tym prowadzi postępowania przetargowe na wybór wykonawców robót i dostawców. Do udziału w przedsięwzięciach inwestycyjnych realizowanych w ramach NSIP zapraszani są w pierwszej kolejności Wykonawcy, którzy zadeklarowali chęć współpracy z ZIOTP poprzez złożenie wniosków o umieszczenie w Bazie Informacji o Wykonawcach ZIOTP.
Niektóre przetargi realizowane przez struktury NATO wymagają, aby zgłaszający się Oferenci byli zgłoszeni w formie nominacji lub otrzymali deklaracje uprawnienia od władz kraju członkowskiego NATO. W Polsce takie dokumenty przygotowuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej.
UWAGA: Szczegółowe informacje, w tym regulamin zgłaszania w formie nominacji oraz udzielania deklaracji uprawnienia wraz z wzorami wniosków, dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w zakładce Przetargi NATO. Na tej stronie w zakładce Przetargi NATO - ogłoszenia zamieszczane są również informacje na temat aktualnych przetargów NATO.
Materiały
NATO Support and Procurement Agency (NSPA).NATO Communications and Information Agency (NCIA).
Kwatera Głowna NATO w Brukseli ( NATO HQ) - zamówienia
Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP)
Zamówienia publiczne NATO - NSPA
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.08.2023 19:37 Małgorzata Załęcka
- Pierwsza publikacja:
- 08.01.2019 10:37 Monika Waćkowska-Kabaczyńska