Zaproszenie do nadsyłania propozycji do programu zrównoważonego rozwoju przemysłu modowego w Polsce
26.02.2020
Ministerstwo Rozwoju prowadzi prace nad programem zrównoważonego rozwoju przemysłu modowego w Polsce. Zapraszamy Państwa do współpracy w tym obszarze.
Po co to robimy?
Opracowany program rozwoju przemysłu modowego ułatwi podjęcie usystematyzowanych działań zarówno przez administrację, jak i przedsiębiorców. Program będzie określać kierunki działań i ich efekty, które mają doprowadzić do zmniejszenia śladu środowiskowego zarówno procesów technologicznych, jak i zużytych wyrobów tekstylno-odzieżowych i skórzano-obuwniczych. Naszym celem jest „zamykanie obiegów” w obszarze gospodarowania wyrobami przemysłu modowego.
Serdecznie zapraszamy do przesyłania propozycji, rozwiązań i analiz koncentrujących się wokół następujących zagadnień:
- Zmniejszenie śladu środowiskowego przemysłu modowego.
- Działania wspierające wdrązanie modelu gospodarki cyrkularnej w przemyśle modowym.
- Aktualne ”Best available technology (BAT)” dla przemysłu włókienniczego.
- Analiza problemu emisji plastików i mikroplastików pochodzących z przemysłu włókienniczego i jego produktów.
- Potencjał innowacyjnych technologii odzysku wody, energii i surowców ze ścieków włókienniczych.
Rozważane będą również pomysły wykraczające poza wyżej wymienione tematy.
Jak zgłaszać propozycje
Propozycje dotyczące wskazanych tematów prosimy przesyłać do końca marca na adres igor.barcikowski@mr.gov.pl.
Tekstylia są jednym z priorytetowych sektorów wyznaczonych przez Komisją Europejską w nowym, ambitnym pakiecie środków zrównoważonej zielonej transformacji - Europejskim Zielonym Ładzie. Ocenia się, że sektor włókienniczy i odzieżowy stanowi jedno z największych źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego, czego konsekwencją jest wyczerpywanie się zasobów naturalnych oraz znaczące zanieczyszczenie środowiska odpadami włókienniczymi. Jednocześnie istnieje ograniczony potencjał uczestnictwa sektora tekstylnego we wdrażaniu rozwiązań opartych na przetwarzaniu tworzyw sztucznych i wykorzystaniu poliestru do produkcji ubrań. Dominującym wyzwaniem jest transformacja sektora w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, kiedy to surowiec raz wprowadzony do cyklu produkcyjnego jak najdłużej pozostaje w obiegu produkcyjnym.