Zaproszenie do składania założeń polskich projektów IPCEI wpisujących się w łańcuch wartości technologii i systemów wodorowych
Niniejsze zaproszenie do składania założeń projektów ma na celu zidentyfikowanie przedsiębiorstw oraz planowanych przez nie do realizacji projektów obejmujących fazę badań i rozwoju oraz pierwszego wdrożenia przemysłowego, wpisujących się w łańcuch wartości technologii i systemów wodorowych - produkcja, magazynowanie, przesył, dystrybucja oraz wykorzystanie przez użytkowników końcowych - a których realizacja będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Important Projects of Common European Interest (IPCEI). Po zakończeniu tego etapu, pozytywnie ocenieni wnioskodawcy zaproszeni zostaną do współpracy z ministerstwem, w ramach której nastąpi rozwinięcie koncepcji i wypracowanie business case, a w kolejnej fazie przygotowanie pełnych wniosków projektowych zgodnych w wytycznymi Komisji Europejskiej.
Projekt powinien charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, wysokimi efektami środowiskowymi i w ten sposób przyczynić się do wzrostu konkurencyjności przemysłu w Polsce i w Unii Europejskiej. Przewidywana do zastosowania technologia powinna wpisywać się w założenia European Green Deal oraz dawać podstawy do przemysłowego wdrożenia w formie komercyjnych rozwiązań o racjonalnej perspektywie osiągnięcia opłacalności. Korzyści płynące z projektu muszą obejmować radykalne obniżenie negatywnego odziaływania na środowisko,
nie powinny ograniczać się tylko do danego przedsiębiorstwa lub sektora, ale powinny tworzyć podstawy dla budowy nowego łańcucha wartości w UE i oddziaływać również na wzrost w innych jego ogniwach.
Projekt będzie miał szansę uzyskać wsparcie finansowe z zastrzeżeniem, że przedmiot projektu spełnia kryteria określone w pkt. 3 komunikatu Komisji (Dz.Urz. UE. 2014/C 188 /02). Koszty kwalifikowalne, to koszty wymienione w załączniku do komunikatu Komisji w sprawie kryteriów analizy zgodności pomocy państwa z rynkiem wewnętrznym w celu promowania realizacji ważnych projektów wspólnego europejskiego interesu w granicach luki w finansowaniu projektu.
Celem zaproponowanego przez Komisję Europejską „Europejskiego Zielonego Ładu” oraz europejskiej strategii przemysłowej jest uczynienie z UE światowego lidera w dziedzinie bezemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Jednym z kluczowych wymiarów transformacji w kierunku czystej gospodarki są rozwiązania oparte o technologie i systemy wodorowe – zarówno w obszarze energii, transportu jak i przemysłu ciężkiego. Wodór jest przyjaznym środowisku nośnikiem energii, którego masowe wykorzystanie może znacznie ułatwić Polsce osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych. Odegra on rolę systemową w przejściu na gospodarkę opartą o odnawialne źródła energii, zapewniając np. niezbędną opcję systemowego lub sezonowego magazynowania energii odnawialnej czy czystego paliwa. Stabilizując sieć energetyczną i potencjalnie zmniejszając inwestycje w infrastrukturę energetyczną, technologia ta stanowi klucz do trzeciego etapu transformacji energetycznej z ponad 60% udziałem energii odnawialnej w koszyku energetycznym, nowych sposobów produkcji w przemyśle ciężkim oraz nowej epoki mobilności w oparciu o rozwiązania, które zastąpią silniki wewnętrznego spalania.
„Strategic Forum for IPCEI”[1] sformułowało wizję przemysłu europejskiego 2030 i działań mających na celu wzmocnienie udziału i konkurencyjności UE w rynku światowym, osiągnięcia stopniowej neutralności klimatyczno-środowiskowej, zwiększenia autonomii i bezpieczeństwa UE (łącznie z ochroną dostępu i przetwarzania danych) oraz osiągniecia wiodącej pozycji UE w światowym przemyśle.
Spośród 31 strategicznych łańcuchów wartości, wyróżniających się w trzech wymiarach:
- Innowacyjność technologiczna: wspierają nowe i przełomowe technologie, wynikają z działalności RDI;
- Potencjał ekonomiczno-rynkowy: posiadają realny i znaczący potencjał rynkowy;
- Misja społeczno-polityczna: w znaczący sposób wspierają europejskie cele społeczno-polityczne takie jak osiągnięcie neutralności klimatycznej, zwiększenie bezpieczeństwa strategicznego i niezależności technologicznej w Europie;
Forum wyselekcjonowało 6 obszarów priorytetowych, o największym potencjalne rozwojowym wynikającym z obecnych uwarunkowań technologicznych i istniejących inicjatyw gospodarczych, regionalnego ulokowania bazy przemysłowej oraz szczególnych preferencji członków Forum. Kluczową rolę w procesie selekcji odegrał również wpływ łańcuchów na realizację wspomnianej wyżej misji społeczno-politycznej Unii Europejskiej. Jako jeden z priorytetowych i strategicznych łańcuchów wartości zostały wskazane Technologie i systemy wodorowe oraz niskoemisyjne przemysły ciężkie.
Określenie strategicznych łańcuchów wartości jest strategicznym działaniem mającym zbudować ramy dla koncentracji i koordynacji inwestycji w kluczowe nowe technologie i kompetencje. IPCEI w obszarze technologii wodorowych należy rozumieć jako jeden z instrumentów mający wspierać budowę podstaw nowej gospodarki wodorowej, której zarys zostanie przedstawiony w najbliższym czasie przez KE wraz z publikacją europejskiej strategii wodorowej.
Opis proponowanego projektu należy przygotować wg załączonego wzorca (maksymalnie do 20 stron) i przesłać w formacie PDF (z możliwością przeszukiwania) drogą elektroniczną w terminie do 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail ipcei-wodor@mr.gov.pl
Treść przesłanych koncepcji uznana zostanie za tajemnicę przedsiębiorstwa tylko wówczas, gdy zgłaszający dokona wyraźnego zastrzeżenia na piśmie. Tożsamość podmiotów zgłaszających koncepcje pozostanie informacją publiczną.
[1] 30 stycznia 2018 Komisja Europejska powołała „Strategic Forum for IPCEI” zarządzane przez DG GROW składające się z 45 członków reprezentujących państwa członkowskie UE, przemysł i społeczność naukową.
Materiały
Załącznik nr 1 Propozycja projektu - wzór wnioskuZałącznik_nr_1_Propozycja_projektu_-_wzór_wniosku.docx 0.06MB