Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2020 roku
20.05.2020
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wzrosło o 1,9 proc. (r/r) i wyniosło 5285,01 zł, natomiast przeciętne zatrudnienie spadło w ujęciu rocznym o 2,1 proc. (r/r) osiągając poziom 6 258,8 tys. osób. Dane ankietowe przeprowadzane wśród przedsiębiorców na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego sugerują jednak, że nastroje firm ulegają jednak stopniowej poprawie. Rośnie również odsetek firm chcących utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie.
Spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym wyniósł 2,4 proc. Oznacza to, że w kwietniu zatrudnienie spadło o 152,9 tys. osób. Jest to drugi miesiąc z rzędu, kiedy mamy do czynienia ze spadkiem tego wskaźnika ( w marcu zatrudnienie spadło o 34,2 tys. osób). Według GUS „na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych, chorobowych, jak również przebywanie na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu”.
Znaczenie mogło mieć również zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy w konsekwencji wykorzystania Tarczy Antykryzysowej. Niemniej dane dotyczące zatrudnienia pokazują, że skutki epidemii w tym pierwszym okresie są widoczne na rynku pracy.
Dane ankietowe przeprowadzane wśród przedsiębiorców na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego sugerują, że nastroje firm ulegają jednak stopniowej poprawie. W porównaniu do deklaracji z końca kwietnia, odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia spadł o 4 pkt proc., zaś w porównaniu do deklaracji z końca marca – o 20 pkt proc. Rośnie również odsetek firm chcących utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie. Ponadto wg badania koniunktury konsumenckiej GUS w maju negatywne oceny przyszłego poziomu bezrobocia zredukowano o 4,5 pkt proc.
Skutki stanu epidemii dostrzegalne są również w zakresie wynagrodzeń. Spadek przeciętnej pensji o 3,7 proc. w stosunku do marca br. jest z jednej strony wynikiem wysokiej bazy związanej z sezonowością (wypłaty premii w marcu), a z drugiej zamrożeniem podwyżek oraz obniżaniu wynagrodzeń przez przedsiębiorców. Na znaczny spadek wynagrodzeń wpływ ma również obniżanie wymiaru czasu pracy, wypłacanie wynagrodzeń postojowych, korzystanie przez pracowników z zasiłku opiekuńczego, czy też pobyt na urlopach bezpłatnych.
Powyższe dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 pracowników.