Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2020 roku – komentarz MR do danych GUS
19.08.2020
W lipcu drugi miesiąc z rzędu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło, pozostaje jednak wciąż poniżej poziomu sprzed roku. W zestawieniu z innymi sygnałami płynącymi z rynku pracy sytuacja w tym obszarze wydaje się stabilizować.
Według szacunków GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 6252 tys., co oznacza wzrost o 66,2 tys. (1,1%) w stosunku do czerwca. Był to drugi miesiąc z rzędu, kiedy zatrudnienie wzrosło w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Rośnie dynamika trendu. Dane zaprezentowane przez GUS należy uznać za dobre. Należy jednak zwrócić uwagę, że za część wzrostu odpowiadają powroty pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych czy też bezpłatnych urlopów oraz zwiększanie wymiaru etatów. W ujęciu rocznym zatrudnienie zmniejszyło się o 2,3%.
W zestawieniu z innymi sygnałami płynącymi z rynku pracy widać stabilizację sytuacji. Wstępne dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego za lipiec wskazują na utrzymanie się jego poziomu w stosunku do czerwca (MRPiPS). Stabilizację potwierdza również liczba ogłoszeń o pracę pojawiających się na portalach internetowych (Grant Thornton) oraz badania ankietowe przedsiębiorstw, które wskazują na utrzymywanie się skłonności do zwalniania na poziomie 4-6% ogółu firm (PIE, PARP).
Główny Urząd Statystyczny oszacował przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na 5381,65 zł brutto. Oznacza to wzrost zarówno w ujęciu miesięcznym (1,8%), jak i rocznym (3,8%). Skalę wzrostu w ujęciu miesięcznym należy ocenić pozytywnie. Według GUS podwyżki są skutkiem m.in. kontynuacji wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, a także w części jednostek podwyżkami pensji oraz przywracaniem wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii.
Powyższe dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 pracowników.