Zielone inwestycje na budynku MPiT
10.10.2019
Na dachu naszego ministerstwa powstanie jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, a sam budynek zostanie poddany gruntownej termomodernizacji. Wczoraj podpisaliśmy umowę z wykonawcą instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli podzielono na 3 etapy – pierwsze mikroinstalacje o mocy 50kW staną na dachu MPiT do końca tego roku. Kolejne dwie wiosną przyszłego roku.
- MPiT chce dać dobry przykład innym. Dlatego rozpoczęliśmy nowe inwestycje w naszym budynku, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane. To też kolejna „cegiełka” w walce o lepszą jakość powietrza w Polsce
– wyjaśnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Panele fotowoltaiczne na dachu budynku ministerstwa
Na początku sierpnia br. został ogłoszony przetarg na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę Konserwatora Zabytków. Przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej, w ramach jednego z zadań termomodernizacyjnych budynku ministerstwa, zostaje docieplany stropodach, aby zniwelować straty ciepła.
Parametry instalacji oraz magazynu szczegółowo określa projekt budowlany. Zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp (kilowatopików), składającej się z trzech mikroinstalacji po 50 kWp (kilowatopików), każda. Cała instalacja składać się będzie z 498 modułów o mocy 300 Wp (watopików) każdy. Rocznie na dachu MPiT wytwarzane więc będzie niemal 7% zużycia energii elektrycznej z 2018 r. Uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii [0,47 pln/kWh (kilowatogodzin) – cena energii + 0,20 pln/kWh(kilowatogodzin) – cena dystrybucji], rocznie generowana przez MPiT oszczędność dla podatników wynosić będzie ok. 100 tys. zł.
Termin realizacji pierwszej mikroinstalacji o mocy 50kW na dachu budynku MPiT zgodnie z umową przewidziany jest do końca 2019 r., drugiej do 30 kwietnia 2020 r., a ostatniej trzeciej do 31 maja 2020 r.
Elektrownia słoneczna MPiT pozwoli zredukować emisję CO2 o ok. 120 ton rocznie, co przeniesie się dodatkowo na oszczędność w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawnienia do emisji CO2.
Termomodernizacja
Zmniejszeniu zużycia energii będą służyły następujące działania:
- wspomniane ocieplenie stropodachu,
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
- wymiana instalacji c.o. oraz modernizacja instalacji c.w.u. (ciepła woda użytkowa) polegająca na wykonaniu izolacji wszystkich poziomów c.w.u. i cyrkulacji w piwnicy, montażu nowej armatury i zaworów termostatycznych na cyrkulacji, montażu perlatorów i regulatora czasu pracy pompy cyrkulacyjnej. Realizacja zadania zakłada zmniejszenie zużycia wody o ok. 20% i zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło na poziomie 40-50%.
- modernizacja oświetlenia w zakresie wymiany obecnych opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne. Modernizacja pozwoli osiągnąć oszczędności na zużyciu energii na poziomie 47%.
- modernizacja układu wentylacji w salach konferencyjnych MPiT znajdujących się na parterze gmachu od strony Placu Trzech Krzyży.
Łączne zapotrzebowanie na energię końcową spadnie rocznie o 60,18%. Przeprowadzenie tej inwestycji pozwoli na uniknięcie rocznie emisji ok. 740 ton CO2. Zmniejszeniu ulegną też koszty eksploatacyjne: zakupu ciepła sieciowego - o ok. 65% i koszty zakupu energii elektrycznej – o ok. 47%.
Dotychczasowy bilans działań MPiT upowszechniających OZE w Polsce
- 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych.
- 13 stycznia 2019 r. nastąpiło ogłoszenie programu Energia Plus.
- 6 lutego 2019 r. Prezes Rady Ministrów powołał Międzyresortowy Zespół ds. ułatwienia inwestycji w prosumenckie OZE powierzając min. Jadwidze Emilewicz kierowanie pracami tego Zespołu.
- W kwietniu 2019 r. przygotowano pierwszy pakiet propozycji zmian wspierających prosumenckie OZE.
- 29 kwietnia 2019 r. nastąpiło ogłoszenie w MPiT Ekopożyczki PKO BP, która wspiera inwestycje gospodarstw domowych w instalacje fotowoltaiczne.
- 23 maja BGK ogłosił gwarancje kredytowe Biznesmax na instalacje fotowoltaiczne dla firm.
- 24 czerwca 2019 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza Pakiet Prosumencki.
- 29 sierpnia weszły w życie Pakiet Prosumencki i ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych.