Zostań dostawcą NATO
22.08.2019
MPiT działa na rzecz zwiększania udziału polskich firm w międzynarodowych zamówień publicznych. Szczególną uwagę poświęcamy małym i średnim firmom, aby mogły wykorzystać swój potencjał rozwijając się poprzez ekspansję zagraniczną. Dostawy towarów i usług na potrzeby organizacji międzynarodowych, w tym NATO, to segment handlu światowego o wartości ponad 50 mld dolarów.
Tylko w tym roku na stronach internetowych ministerstwa opublikowaliśmy 54 komunikaty dotyczące różnorodnych przetargów organizowanych przez Kwaterę Główną NATO, poszczególne dowództwa czy bazy wojskowe. Udzieliliśmy również 71 deklaracji uprawnień i nominacji umożliwiających polskim firmom start w tych przetargach.
Szczególnie atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców są finansowane z funduszy NATO przetargi na rozbudowę infrastruktury poligonowej, szkoleniowej i magazynowej w Polsce. W 2019 r. było 5 komunikatów dot. takich przetargów, o łącznej wartości ponad 500 mln zł. Do dwóch z nich można się jeszcze zgłaszać do 23 września. Ogłoszenia można znaleźć na stronie internetowej.
Wsparcie udzielane polskim przedsiębiorcom przez MPiT jest dopasowane do ich potrzeb i możliwości. Jedną z form wsparcia jest finansowanie udziału w Konferencji NIAS’19 organizowanej przez NATO, która odbywa się w dniach 15-17 października w Mons w Belgii. Co zrobić, aby otrzymać refundację opłaty konferencyjnej?
Refundacja kosztów opłaty obowiązującej na Konferencji NIAS’19 to warta 795 euro nagroda w konkursie „Będę dostawcą NATO”. Udział w konkursie polega na wypełnieniu ankiety i zaprezentowaniu swojego towaru lub usługi wraz z uzasadnieniem, dlaczego NATO powinno się nim zainteresować. Komisja Konkursowa oceni przedstawione uzasadnienie i jego merytoryczną wartość. Pięciu przedsiębiorców, których propozycja zostanie najwyżej oceniona, otrzyma nagrodę.
Konferencja NIAS’19 (Digital Transformation, smart machines for smarter decisions) organizowana jest przez NATO-wską Agencję Informacji i Komunikacji (NCIA). Celem konferencji jest zaprezentowanie przedsiębiorcom możliwości współpracy z NATO m.in. poprzez bezpośrednie spotkania firm z pracownikami agencji NATO odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych projektów. Prelegenci zaprezentują także nowe podejście do bezpieczeństwa informacji, przedstawią najnowsze technologie i kierunki działania NATO w tym zakresie.