A czy Ty sprawdziłeś już #PEM w swojej okolicy?
04.08.2021
20 lipca br. ruszył system SI2PEM. Od tego czasu ponad 40 tys. osób odwiedziło stronę www.si2pem.gov.pl i sprawdziło poziom natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) w swoim otoczeniu. A czy Ty sprawdziłeś już PEM w swojej okolicy?
Przy okazji uruchomienia systemu #SI2PEM nadarzyła się okazja, aby porozmawiać o... #5G i o bezpieczeństwie oddziaływania pól elektromagnetycznych na organizmy żywe.
Uwaga Naukowy Bełkot podjął dyskusję ze swoimi obserwatorami na temat sieci 5G. W najnowszym odcinku tłumaczy m.in. czy mieszkanie w sąsiedztwie masztu telefonii komórkowej jest bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie oglądając najnowszy odcinek Wyłącznie Naukowy Bełkot.
O projekcie:
Projekt System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne (SI2PEM) realizowany jest przez Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z KPRM w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.
SI2PEM gromadzi dostępne wyniki pomiarów PEM w środowisku wraz z informacjami na temat lokalizacji i parametrów urządzeń nadawczych, działających na częstotliwościach radiowych w cywilnych pasmach licencjonowanych (w tym stacji bazowych telefonii komórkowej). System SI2PEM, na podstawie zgromadzonych informacji dotyczących systemów radiowych, opracowanych modeli matematycznych oraz pomiarów PEM wykonanych w środowisku, dokonuje symulacji rozkładów wartości natężenia PEM o częstotliwościach radiowych na terenie całego kraju. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce z dokładnością do pojedynczych metrów. Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców – obywateli, administracji, wszystkich zainteresowanych wynikami pomiarów PEM.