Komory
Informacje ogólne
Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy
Komory (pełna nazwa: Związek Komorów) są państwem wyspiarskim położnym w Archipelagu Komorów, znajdującym się na Oceanie Indyjskim, w północnej części Kanału Mozambickiego, pomiędzy Madagaskarem i Mozambikiem. W skład Związku Komorów wchodzą trzy duże wyspy archipelagu: Wielki Komor, Mohéli i Anjouan. Czwarta wyspa - Majotta - należy do Francji. Archipelag ma wulkaniczne pochodzenie, dominuje krajobraz górzysty, najwyższym szczytem jest aktywny wulkan Kartala (2361 m.) położony na Wielkim Komorze.
Powierzchnia: 2235 km2.
Stolica: Moroni (62 tys.) - położona na Wielkim Komorze
Ludność: 876 tys.
Języki urzędowy: arabski, francuski, komoryjski (zbliżony do suahili)
Warunki klimatyczne
Komory mają tropikalny klimat oceaniczny z dwoma porami: gorącą i wilgotną od listopada do kwietnia wynikającą z północnego monsunu oraz chłodniejszą i suchą przez resztę roku. Średnia temperatura wynosi od 23°C do 28°C . Cyklony występujące w sezonie gorącym i wilgotnym mogą powodować znaczne szkody, szczególnie na obszarach przybrzeżnych. Przeciętnie co najmniej dwa razy na dekadę domy, farmy i obiekty portowe są niszczone przez te wielkie sztormy.
Główne bogactwa naturalne
Bogactwa naturalne są znikome.
System walutowy, kurs i wymiana
Walutą Komorów jest frank komoryjski (KMF), którego równowartość w grudniu 2022 r. wynosiła:
1000 CF = 9,56 PLN
1000 CF = 2,16 USD
1000 CF = 2,04 EUR
Religia
Religią państwową zgodnie z konstytucją jest islam. Sunnici stanowią 98% ludności.
Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy
Święta stałe:
- 1 stycznia: Nowy Rok
- 18 marca: Dzień Rocznicy Śmierci Prezydenta Saida Mohameda Cheikha
- 1 maja: Święto Pracy
- 6 lipca: Dzień Niepodległości
- 12 listopada: Dzień Maore
Święta ruchome:
- Eid al-Fitr
- Eid al-Adha
- Islamski Nowy Rok
- Urodziny Proroka
- Wniebowstąpienie Proroka
Infrastruktura transportowa
Sieć transportowa Komorów jest ograniczona i słabo rozwinięta. Komory mają 880 km dróg, z czego 673 km jest utwardzonych. Kraj posiada trzy porty morskie: Fomboni, Moroni i Moutsamoudou. Nie istnieje sieć kolejowa. W kraju są cztery lotniska, wszystkie z utwardzonymi pasami startowymi.
Ponad 99% ładunków jest transportowanych drogą morską.
Obowiązek wizowy
Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa. Aktualne informacje na ten temat można uzyskać w Informacjach dla podróżujących.
System administracyjny
Ustrój polityczny
System polityczny Związku Komorów to republika federalna z systemem prezydenckim, wielopartyjnym i w dużej mierze zdecentralizowanym.
Władza ustawodawcza
Zgromadzenie Narodowe składa się z jednej izby złożonej z 33 członków, w tym 18 wybranych w okręgach jednomandatowych i 15 przedstawicieli zgromadzeń regionalnych wybranych w wyborach pośrednich. Członkowie wybierani są na pięć lat.
Władza wykonawcza
Władza wykonawcza należy do prezydenta, który jest zarówno głową państwa, jak i szefem rządu.
Struktura administracji gospodarczej
Sprawy gospodarcze państwa należą do kompetencji Ministra gospodarki, inwestycji i energii.
Sądownictwo gospodarcze
Sądy gospodarcze zostały utworzone na podstawie art. 33 ustawy organicznej z dnia 20 grudnia 2005 r. o organizacji sądowniczej w Związku Komorów. Ponadto na każdą wyspę przypada jeden sąd pracy.
Gospodarka
Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej
Komory to jedna z najbiedniejszych i najmniejszych gospodarek świata. Problemem w rozwoju gospodarczym jest słaba sieć komunikacyjna, młoda i szybko rosnąca populacja oraz mało zasobów naturalnych. Problemem jest niski poziom wykształcenia siły roboczej i silne uzależnienie od zagranicznych dotacji i pomocy technicznej.
Główne sektory gospodarki
Rolnictwo, w tym rybołówstwo, łowiectwo i leśnictwo, stanowi około 50% PKB, zatrudnia większość siły roboczej i zapewnia większość eksportu.
Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych
Wyszczególnienie |
2019 |
2020 |
2021 |
PKB [mld USD] |
1,17 |
1,23 |
1,30 |
PKB per capita [USD] |
1510 |
1520 |
1580 |
Tempo wzrostu PKB [%] |
1,8 |
-0,2 |
2,1 |
*Dane Banku Światowego |
Handel zagraniczny
Dochód z eksportu w dużej mierze zależy od trzech głównych upraw: wanilii, goździków i ylang-ylang (esencji perfum). Pomimo znaczenia rolnictwa dla gospodarki, kraj importuje około 70% żywności; ryż, podstawowe produkty i inne suszone warzywa stanowią ponad 25% importu. Przekazy międzynarodowe od około 300 000 Komoryjczyków stanowią około 25% PKB kraju. Francja pozostaje kluczowym partnerem handlowym i dwustronnym darczyńcą.
Najważniejsze towary eksportowe Komorów to goździki, olejki eteryczne i wanilia, a eksportowane były one przede wszystkim do Francji, Indii, Niemiec, Turcji i Madagaskaru.
Najważniejsze towary importowane do Komorów to ryż, mięso drobiowe, rafinowana ropa naftowa, cement i samochody. Import pochodził głównie z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji, Pakistanu i Indii.
Inwestycje zagraniczne
Dane dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych (Foreign Direct Investment, FDI) publikowane są corocznie w "World Investment Report" wydawanym przez UNCTAD.
Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym
Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju (SADC), Komisja Oceanu Indyjskiego i Stowarzyszenie Regionu Oceanu Indyjskiego.
Stosunki gospodarcze z Unią Europejską
Związek Komorów jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów (LDC) i korzysta z rozwiązania „Wszystko oprócz broni” (EBA). W ten sposób kraj ma swobodny dostęp do rynku UE, bez ceł i kontyngentów, dla całego swojego wywozu, z wyjątkiem broni i uzbrojenia. Jest to najbardziej hojna forma preferencyjnego traktowania krajów najsłabiej rozwiniętych na świecie.
Komory to piąty kraj z regionu Afryki Wschodniej i Południowej (ESA), który ratyfikował umowę o partnerstwie gospodarczym z UE. Kolejne cztery kraje - Madagaskar, Mauritius, Seszele i Zimbabwe - wdrażają umowę od maja 2012 r. UE jest najważniejszym partnerem handlowym Komorów. Jego eksport do UE - głównie olejki eteryczne, wanilia i goździki - stanowi prawie połowę całkowitego eksportu kraju. Umowa jest tymczasowo stosowana w UE i na Komorach od dnia 7 lutego 2019 r.
Dwustronna współpraca gospodarcza
Gospodarcze umowy dwustronne
Brak.
Dwustronna wymiana handlowa (wg danych Ministerstwa Rozwoju):
|
|
Wzajemne inwestycje
Brak.
Dostęp do rynku
Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług
Brak informacji.
Dostęp do rynku pracy
Brak informacji.
Nabywanie i wynajem nieruchomości
Brak informacji.
System zamówień publicznych
Brak informacji.
Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych
Głównym wyzwaniem w nawiązywaniu kontaktów biznesowych jest nastawienie na osobisty kontakt i osobistą relację między kontrahentami. Utrudnione, choć nie niemożliwe, jest budowanie relacji handlowych zdalnie.
Przydatne kontakty i linki
Data aktualizacji: 28.01.2023