W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziedzictwo kulturowo-historyczne szansą na rozwój Gminy Borkowice

29.05.2024

Dziedzictwo kulturowo-historyczne i turystyka, jako jedna z możliwości rozwoju gminy Borkowice oraz wsparcie inwestycji gminnych ze środków zewnętrznych, to niektóre z tematów poruszonych przez Wójta Gminy Borkowice Roberta Fidosa w rozmowie z Kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafałem Molgą. Spotkanie odbyło się 29 maja br. w Urzędzie Gminy Borkowice.

Spotkanie z Wójtem Gminy Borkowice

W trakcie wizyty w Borkowicach Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Rafał Molga zapoznał się z najważniejszymi inwestycjami realizowanymi na terenie Gminy Borkowice oraz planami na przyszłość.  

Jak zaznaczył Wójt Robert Fidos, historyczna spuścizna czasów piastowskich oraz późniejszych wieków, w pewnym sensie determinuje obecne działania inwestycyjne na terenie Gminy Borkowice w obszarze turystyki. Jedną z największych obecnie inwestycji jest budowa ponad 12 metrowej wieży widokowej, która powstaje w formie zamkowej baszty na największym leśnym wzniesieniu w powiecie przysuskim, o historycznej nazwie: Krakowa Góra. Realizowana inwestycja ma charakter turystyczny i krajoznawczy, ale posłuży także do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ramach ochrony okolicznych lasów przed pożarami.

Kolejną historyczną atrakcją, promowaną przez Urząd Gminy jest kapliczka wystawiona w 250. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

W planach jest też budowa leśnego amfiteatru. Na powierzchni 10 hektarów mają powstać także inne miejsca o funkcji kulturowej, turystycznej i rekreacyjnej, jak choćby te związane z niedawnym znaleziskiem w pobliskiej kopalni glinki śladów dinozaurów pochodzących sprzed ponad 200 milionów lat.

Inną atrakcją turystyczną Borkowic mógłby być wybudowany na początku XX w. Pałac Dembińskich. Jednak ta historyczna nieruchomość (mająca obecnie prywatnego właściciela), położona wśród historycznego drzewostanu, niestety niszczeje.

Zdaniem Kierownika Delegatury MUW w Radomiu Rafała Molgi, jedyną szansą na ocalenie dziedzictwa kulturowo-historycznego i dalszy rozwój Gminy Borkowice jest poszukiwanie przez lokalny samorząd zewnętrznych środków finansowych, m.in. z programów ogłaszanych przez samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomocne mogą być także programy unijne innych instytucji kultury promujące ochronę dziedzictwa historyczno-kulturowego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}