W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jedlnia: Festyn Cud Miód - Przeciw Niepamięci

23.06.2024

Występy kapel i zespołów ludowych, orkiestry dętej Boni Angeli, potańcówka na dechach oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, pszczelarzy, leśników i twórców ludowych to niektóre punkty z programu festynu, który odbył się w niedzielę 23 czerwca w ogrodach plebańskich, przy parafii św. Mikołaja w Jedlni. Na zaproszenie Wójt Gminy Pionki Katarzyny Konopskiej w wydarzeniu uczestniczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyznę

Po oficjalnym rozpoczęciu festynu, jedną z pierwszych atrakcji był degustacja wyrobów kulinarnych przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Pionki. Lokalne przepisy i dania, przygotowane według rodzinnej tradycji, były prawdziwym wyzwaniem dla komisji konkursowej.

- Wybór zwycięskiego KGW będzie miał charakter symboliczny. Wszystkie dania i desery są bardzo smaczne i wspaniale przygotowane. To smaki tradycji z odrobiną lokalnej domieszki, ale przede wszystkim, to dania przygotowane z sercem – powiedział Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Rafał Molga.

W festynie tłumnie wzięli udział mieszkańcy Gminy Pionki. Program wydarzenia połączył dzieci i starszych dostarczając wszystkim wielu radosnych przeżyć. Przypomniano również lokalną tradycję wpisaną w historię Polski.

Dziedzictwo historyczne Jedlni jest kultywowane przez obecne pokolenia i upamiętniane na różne sposoby m.in. pomnik, murale i wydarzenia. Jednym z nich był tegoroczny festyn Cud Miód - Przeciw Niepamięci.

Festyn Cud Miód - Przeciw Niepamięci, to wydarzenie o charakterze rodzinnym i folklorystycznym. W swoim przesłaniu tematyka festynu nawiązuje do bogatej historii Jedlni. Przed wiekami była to wieś leżąca w Puszczy Kozienickiej i słynąca z bartnictwa. Zbieranie miodu było tak powszechnym zajęciem, że ustanowiono nawet lokalne prawo tzw. Księgę Prawa Obelnego. Dokument ten regulował wszystkie zagadnienia związane z bartnictwem. Według historycznych źródeł dochody uzyskiwane bartnictwa przez królewski skarbiec były znacznie większe nich dochody z handlu wnoszone przez rajców radomskich. Jedlnia była także ulubionym miejscem odpoczynku i polowania, udającego się na Litwę lub w drogę powrotną na Wawel, Króla Władysława Jagiełły. Z tego tytułu lokalni kmiecie i szlachta cieszyli się stosownymi przywilejami królewskimi.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}