W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pogarda dla rozumu? W Radomiu sztuka nowoczesna zadaje trudne pytania

20.09.2024

Czy my, współczesne społeczeństwo, mamy rozum w pogardzie? Czy era rozumu ustąpiła erze poklasku? Te i inne niepokojące pytania postawił w swoich pracach artysta plastyk Paweł Kowalewski, autor wystawy „Porażka rozumu”. Wernisaż jego prac odbył się w piątek, 20 września w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. W wydarzeniu uczestniczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga.

Wernisaż wystawy "Porażka rozumu". Źródło zdjęcia: MCSW_Elektrownia

Na wystawie zaprezentowano prace Pawła Kowalewskiego wykonane w latach 2019-2024. Sposób wyrażania się autora w obrazie, rzeźbie, fotografii, czy też w różnych instalacjach artystycznych jest jego komentarzem do rzeczywistości, a także tekstu literackiego oraz odwołaniem do życia osobistego i historii. W swoich pracach artysta odnosi się do postrzeganych przez siebie absurdów i zagrożeń rzeczywistości. Jego prace stawiają widzowi trudne pytania i nie pozostawiają obojętnym.

Tytułowa praca wystawy Pawła Kowalewskiego „Pogarda rozumu”, przedstawia lewitujący
w przestrzeni mózg. Poprzez to dzieło autor zdaje się zadawać niepokojące pytania: Czy my, współczesne społeczeństwo, mamy rozum w pogardzie? Czy era rozumu ustąpiła erze poklasku?

Każdy kto chce zmierzyć się z tymi problemami może do 17 listopada br. zwiedzić wystawę osobiście odwiedzając Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Koncepcję wystawy opracował Paweł Kowalewski, a jej koordynatorem jest Mariusz Jończy.

Paweł Kowalewski jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To uznany malarz i artysta intermedialny. W 1982 roku założył legendarną formację artystyczną Gruppa. W 2019 r. uzyskał tytuł profesora ASP. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz w kolekcjach prywatnych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}