Zezwolenie na pobyt czasowy dla małżonka obywatela polskiego
Wniosek należy złożyć, jeżeli cudzoziemiec zamierza przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i pozostaje w uznawanym przez prawo polskie związku małżeńskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Cudzoziemcowi udziela się również jednorazowo kolejnego zezwolenia w przypadku separacji, rozwodu – jeśli zachodzi ważny interes cudzoziemca lub
w przypadku owdowienia.
Podstawa prawna: art. 158 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach wraz z aktami wykonawczymi.
Sposób składania wniosku:
Wniosek składa cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie osobiście, nie później niż
w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nielegalny pobyt cudzoziemca-małżonka obywatela RP nie stanowi przeszkody do udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy. Przy składaniu wniosku cudzoziemiec ma obowiązek złożyć odciski linii papilarnych.
Jeśli wniosek nie zostanie złożony osobiście lub zostanie wysłany pocztą – po doręczeniu wniosku do wojewody cudzoziemiec zostanie wezwany do osobistego stawiennictwa
w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
W przypadku przesłania wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej, o tym, czy wniosek złożono w trakcie legalnego pobytu, decyduje data nadania korespondencji w placówce pocztowej. W przypadkach skorzystania z usług innego operatora niż „Poczta Polska” pod uwagę brana jest data wpływu wniosku do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Opłaty: za udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy: 340 zł, za wydanie karty pobytu – 100 zł.
Niezbędne dokumenty do otrzymania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):
- Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy (należy uzupełnić wszystkie rubryki zgodnie z pouczeniami);
- 4 aktualne fotografie biometryczne – nieuszkodzone, kolorowe, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii. Fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost
z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy
i zamkniętymi ustami; - Okazanie ważnego dokumentu podróży (paszportu). Dla celów utrwalenia dokonania tej czynności – załączenie kserokopii wszystkich stron dokumentu podróży. W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania, może przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość.
Uwaga: Brak, któregokolwiek z ww. dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
- Potwierdzenie dokonania opłaty za udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy – brak wniesienia opłaty skarbowej za wydania zezwolenia spowoduje zwrot wniosku.
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia (tzw. dowodowe):
- aktualny odpis aktu małżeństwa (wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku);
- wszelkie dokumenty potwierdzające realność zawartego związku małżeńskiego;
- kopia dowodu osobistego małżonka (oryginał do wglądu);
- w przypadku rozwodu – prawomocny wyrok rozwodowy;
- w przypadku owdowienia – akt zgonu małżonka.
Uwaga!
- W trakcie postępowania należy informować urząd o każdej zmianie związanej
z miejscem zamieszkania/adresem do korespondencji. - Kserokopie dokumentów powinny być potwierdzone jako zgodne z oryginałami przez osobę do tego uprawnioną (pracownik urzędu, notariusz albo występujący w sprawie jako pełnomocnik strony: radca prawny, adwokat, rzecznik patentowy lub doradca podatkowy).
- W postępowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy organ, który prowadzi to postępowanie jest obowiązany ustalić, czy związek małżeński został zawarty w celu obejścia przepisów określających zasady i warunki wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego. W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku oraz okoliczności dotyczących celu zawarcia małżeństwa.