W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo Odry tematem spotkania u wojewody

13.06.2024

W poniedziałek przy wejściu do żwirowni w Bielinku (gm. Cedynia) zauważono kilkadziesiąt śniętych ryb. Na polecenie wojewody, w celu ustalenia przyczyny śnięcia na miejsce udali się przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, obiektu hydrotechnicznego w Gozdowicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie oraz pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pobrano próbki wody do badań i wszczęto kontrolę zakładu „Kopalnia Surowców Mineralnych” pod kątem ujawnienia zanieczyszczeń. Podczas kontroli w żadnym innym miejscu na Odrze w województwie zachodniopomorskim nie zaobserwowano śniętych ryb. Badania wody w rzece nie wykazały również zwiększonej ilości złotej algi.

spotkanie w sprawie stanu Odry

W czwartek w południe wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski zwołał naradę z udziałem wicewojewody Bartosza Brożyńskiego oraz szefów: Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich RZGW w Szczecinie, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Rybackiej, a także Zachodniopomorskiego Lekarza Weterynarii i prof. Adama Tańskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

- Sytuacja na zbiorniku Bielinek, jedynym miejscu, gdzie w poniedziałek znaleziono kilkadziesiąt martwych ryb nie pogorszyła się – nie znaleziono nowych, śniętych ryb. Czekamy na jutrzejsze wyniki próbek wody pobranej ze zbiornika, które dadzą odpowiedź, czy ryby padły na skutek toksyn wydzielanych przez złote algi, czy nie – mówi wojewoda Adam Rudawski. - Służby mają niezwłocznie reagować na niepokojące sygnały od naszych mieszkańców. Mimo, że liczba martwych ryb w zbiorniku Bielinek nie zagraża bezpieczeństwu na Odrze, zarekomendowałem, aby dzierżawca łowiska zebrał padłe ryby i z pomocą wojewódzkiego lekarza weterynarii przekazał je do utylizacji – podkreśla wojewoda.

W żadnym miejscu na Odrze nie ma śniętych ryb

Odra jest na bieżąco monitorowana pod kątem zagrożeń ekologicznych. Dodatkowo w rejonie m. Widuchowa GIOŚ prowadzi stałe badania parametrów wody w rzece. Podczas spotkania profesor Adam Tański podkreślił, że problem śniętych ryb dotyczy jedynie wody stojącej, czyli zbiornika w Bielinku. Zbiornik przylega do rzeki, lecz nie leży w jej głównym nurcie. Aktualnie, w żadnym miejscu na Odrze nie zaobserwowano niepokojących sygnałów.

{"register":{"columns":[]}}