Informacja publiczna
Dostęp do informacji publicznej
Informacja publiczna udostępniana jest na wniosek, jeżeli nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej.
W Urzędzie informację publiczną udostępniają: rzecznik prasowy oraz dyrektorzy wydziałów na podstawie upoważnienia udzielonego im przez wojewodę do załatwiania tych spraw w jego imieniu. Na wniosek dyrektora generalnego urzędu, wojewoda może upoważnić również innych pracowników urzędu do załatwiania spraw związanych z udostępnianiem informacji publicznej.
Rzecznik prasowy udostępnia informację publiczną adresowaną do środków masowego przekazu.
Dyrektorzy wydziałów, na podstawie upoważnienia wojewody, udostępniają informację publiczną nie adresowaną do środków masowego przekazu. Jeżeli wniosek o udostępnienie informacji publicznej wpłynął do niewłaściwego wydziału, dyrektor tego wydziału niezwłocznie przekazuje go zgodnie z właściwością, nie później niż dnia następnego.
Upoważnieni pracownicy urzędu, są zobowiązani do powiadomienia wnioskodawcy o braku możliwości udostępnienia informacji publicznej. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, pracownicy urzędu powiadamiają pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazują w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona.
Jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanej w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
Odmowa udostępnienia informacji i umorzenie postępowania o udostępnienie informacji publicznej następuje w drodze decyzji.
Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem - jeżeli udostępnienie informacji publicznej powoduje poniesienie przez urząd dodatkowych kosztów, związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia informacji lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, pobiera się od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
O zaistnieniu dodatkowych kosztów i ich wielkości, pracownicy Urzędu informują wnioskodawcę.
Gdzie może być złożony wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Wydział Prawny
tel. 91 43 03 258, 091 43 03 649
e-mail: wp@szczecin.uw.gov.pl
pok. 11, przyjmowanie wniosków od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 4
70-502 Szczecin
Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie
tel. 94 34 28 203
fax 94 34 23 816
e-mail: delegatura@szczecin.uw.gov.pl
pok. 187, przyjmowanie wniosków od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00
ul. Władysława Andersa 34
75-950 Koszalin
Termin i sposób załatwiania sprawy
- Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
- Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, poniesione będą koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku należy w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku powiadomić wnioskodawcę o wysokości opłaty. Udostępnienie informacji następuje wówczas po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo wycofa wniosek.
- Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie 14 dni, należy w tym terminie powiadomić wnioskodawcę o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępniona zostanie informacja, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
- Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie kreślonej we wniosku, należy powiadomić pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazać, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanej w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
Opłaty
- Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny.
- Jeżeli udostępnienie informacji publicznej powoduje poniesienie przez urząd dodatkowych kosztów, związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia informacji lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, pobiera się od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
- W sytuacjach szczególnych, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes wnioskodawcy, można odstąpić od pobrania opłaty, decyzje w tym zakresie podejmują dyrektorzy wydziałów, dokonując stosownej adnotacji wraz z krótkim uzasadnieniem na wniosku o udostępnienie informacji publicznej.
- O zaistnieniu dodatkowych kosztów i ich wielkości, pracownicy Urzędu informują wnioskodawcę.
Uwaga
Zasadą jest udostępnianie informacji publicznej nieodpłatnie, w miarę możliwości bez użycia nośników, które generują koszty zarówno po stronie organu jak i po stronie zainteresowanego, stąd podstawową formą jest umieszczanie informacji na stronach ZUW pod wskazanym linkiem (adresem internetowym).
Tryb odwoławczy
- Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji następuje w drodze decyzji.
- Do decyzji stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775, z późn. zm.) zgodnie, z którymi organami wyższego stopnia w stosunku do wojewody są właściwi w sprawach ministrowie.
- Uzasadnienie decyzji o odmowie udostępnienia informacji zawiera także imiona, nazwiska i funkcje osób, które zajęły stanowisko w toku postępowania o udostępnienie informacji, oraz oznaczenie podmiotów, ze względu na których dobra wydano decyzję o odmowie udostępnienia informacji.
- Podmiotowi, któremu odmówiono prawa dostępu do informacji publicznej ze względu na wyłączenie jej jawności z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę inną niż państwowa, służbowa, skarbowa lub statystyczna, przysługuje prawo wniesienia powództwa do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę podmiotu odmawiającego udostępnienia takiej informacji.
- W przypadku bezczynności organu zobowiązanego do udzielenia informacji publicznej wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Materiały
Wniosek o udostępnienie informacji publicznejwniosek_o_udostepnienie_informacji_publicznej.pdf 0.13MB Klauzula informacyjna
Klauzula_informacyjna_-_informacja_pub.pdf 0.11MB Zarządzenie nr 268/2017 wojewody zachodniopomorskiego z 28 czerwca 2017 roku w sprawie procedury załatwiania spraw z zakresu dostępu do informacji publicznej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.
zarzadzenie_wojewody_nr_268-2017_dostęp_do_informacji_publicznej.pdf 0.23MB Opłaty
udostępnianie_informacji_publicznej_opłaty.pdf 0.14MB
- Pierwsza publikacja:
- 20.10.2020 14:30 Piotr Pieleszek
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Piotr Pieleszek
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Informacja publiczna | 6.0 | 14.03.2024 12:13 Milena Misiakiewicz |
Informacja publiczna | 5.0 | 28.07.2023 10:21 Milena Misiakiewicz |
Informacja publiczna | 4.0 | 21.07.2023 14:03 Weronika Wrońska |
Informacja publiczna | 3.0 | 13.03.2023 12:06 Milena Misiakiewicz |
Informacja publiczna | 2.0 | 13.03.2023 12:03 Milena Misiakiewicz |
Informacja publiczna | 1.0 | 20.10.2020 14:30 Piotr Pieleszek |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP