Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego
Podstawowe informacje o Rejestrze
Rejestr ma umożliwiać pracodawcom i pacjentom weryfikację osób wykonujących poszczególne zawody medyczne. Jest prowadzony w systemie teleinformatycznym - udostępnianym przez Centrum e-Zdrowia. Administratorem danych przetwarzanych w tym rejestrze jest Minister Zdrowia. Zasady prowadzenia Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (RIZM) wynikają z treści Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. poz. 1972).
RIZM jest dostępny pod adresem: https://rizm.ezdrowie.gov.pl
Podstawowe funkcjonalności systemu, to m.in.:
• rejestracja wniosku o wpis do rejestru przez przedstawicieli zawodów medycznych wskazanych w ustawie,
• obsługa złożonych wniosków przez Urzędy Wojewódzkie, w tym tworzenie wpisów w rejestrze,
• generowanie zaświadczeń o posiadanym wpisie.
Zawody medyczne
Z dniem 26 marca 2024 r. weszły w życie przepisy ww. ustawy więc osoby, które na ten dzień, spełniały warunki uprawniające do uzyskania wpisu do RIZM są zobowiązane do złożenia wniosku o wpis, nie później niż do 26 września 2024 r. Ww. osoby będą mogły wykonywać zawód medyczny, bez uzyskania wpisu do RIZM, do dnia 26 marca 2025 r.
Z uwagi na powyższe od 26 marca 2025 r., do wykonywania zawodów medycznych takich jak:
- asystentka stomatologiczna,
- elektroradiolog,
- higienistka stomatologiczna,
- instruktor terapii uzależnień,
- opiekun medyczny,
- optometrysta,
- ortoptystka,
- podiatra,
- profilaktyk,
- protetyk słuchu,
- technik farmaceutyczny,
- technik masażysta,
- technik ortopeda,
- technik sterylizacji medycznej,
- terapeuta zajęciowy
będą uprawnione osoby, które zostaną wpisane do RIZM.
Ponadto osoby, które po 26 września 2024 r. uzyskają uprawnienia do wykonywania ww. zawodów medycznych, będą miały także możliwość wpisu do RIZM, po złożeniu zasadnego wniosku.
Osoby, które mieszkają na terenie województwa zachodniopomorskiego, wniosek o wpisanie do rejestru składają do wojewody zachodniopomorskiego. Wniosek o wpisanie do RIZM można złożyć wyłącznie za pośrednictwem systemu elektronicznego opracowanego przez Centrum e-Zdrowia.
Opłaty
Osoba, która złożyła wniosek o wpisanie do rejestru do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, zobowiązana jest do uiszczenia opłaty w wysokości 100 zł za złożenie wniosku o wpis do rejestru na rachunek bankowy Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie: 66 1010 1599 0055 9722 3100 0000.
Uwaga! W tytule przelewu bezwzględnie proszę wpisać, że wniosek dotyczy wpisu do RIZM, podać jego numer oraz imię, nazwisko i zawód medyczny osoby wnioskującej o wpis.
Do wniosku (w przypadku realizacji płatności przelewem tradycyjnym) prosimy dołączyć potwierdzenie zrealizowanej płatności. Opłatę za wniosek można realizować również za pomocą systemu elektronicznych płatności PayByNet.
Zmiana danych objętych rejestrem oraz wykreślenie z rejestru nie podlegają opłacie.
Pomoc techniczna
Jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego lub chcesz dowiedzieć się więcej o RIZM skontaktuj się z Centrum e-Zdrowia (ul. Stanisława Dubois 5A, 00-184 Warszawa)
telefonicznie pod numerem: 19 239,
dla dzwoniących z zagranicy: +48 515 239 239
oraz drogą elektroniczną pod adresem: rizm-serwis.ezdrowie@cez.gov.pl.
Infolinia dostępna jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu (również w święta).
Instrukcje znaleźć można pod adresem: https://rizm.ezdrowie.gov.pl/howToUseRizm
Jawność danych
Rejestr jest jawny w zakresie danych takich jak:
- numer wpisu,
- indywidualny identyfikator wpisu,
- data wpisu,
- nazwa wykonywanego zawodu medycznego zawodu medycznego,
- imię (imiona) i nazwisko,
- nazwa i adres miejsca wykonywania zawodu medycznego oraz NIP lub REGON lub numeru
- księgi rejestrowej z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą lub unikalnego
- identyfikatora apteki lub punktu aptecznego - jeżeli dotyczy,
- informacja o zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego,
- informacja o zaprzestaniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- informacja o wznowieniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- data utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego wraz z podaniem przyczyny,
- informacja o tymczasowym zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego albo o ograniczeniu zakresu czynności w jego wykonywaniu.
Ustawiczny rozwój zawodowy osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego
Osoby wykonujące zawód medyczny mają prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego, przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy może być realizowany przez kształcenie podyplomowe (szkolenie specjalizacyjne, kurs kwalifikacyjny) lub doskonalenie zawodowe (kurs doskonalący, samokształcenie).
Koszty ustawicznego rozwoju zawodowego ponosi osoba wykonująca zawód medyczny lub podmiot, w którym wykonuje ona zawód medyczny, lub jednostka prowadząca daną formę ustawicznego rozwoju zawodowego.
Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym dalej „okresem edukacyjnym”.
Osobie wykonującej zawód medyczny, za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego, przysługują punkty edukacyjne. Formy kształcenia podyplomowego wraz z liczbą punktów możliwych do uzyskania minister właściwy do spraw zdrowia określi w rozporządzeniu.
Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny uzyskała wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Osoba wykonująca zawód medyczny dokumentuje ustawiczny rozwój zawodowy w karcie rozwoju zawodowego, która wydawana będzie przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do wykonywania zawodu medycznego. Po ukończeniu okresu edukacyjnego, właściwy wojewoda będzie potwierdzać dopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju w karcie rozwoju zawodowego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1972),
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 674).
Materiały
Klauzula informacyjna dla osób ubiegających się o wpisanie do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu MedycznegoKlauzula_informacyjna_dla_osób_ubiegających_się_o_wpisanie_do_Centralnego_Rejestru_Osób_Uprawnionych_do_Wykonywania_Zawodu_Medycznego.pdf 0.13MB