Drugi paszport
Kiedy można otrzymać drugi paszport?
Ustawa o dokumentach paszportowych (art. 46) przewiduje, że drugi paszport można uzyskać w wyjątkowych sytuacjach, dotyczących osoby występującej o paszport, uzasadnionych:
- Względami ochrony życia i zdrowia tej osoby.
- Poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej lub zawodowej.
- Posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, co uniemożliwia lub znacznie utrudnia wjazd na terytorium innego państwa.
- Względami bezpieczeństwa państwa.
Po uprawdopodobnieniu tych okoliczności, ta sama osoba może ubiegać się o wydanie drugiego paszportu, z tym że okres jego ważności wynosi 3 lata od daty jego wydania.
Wniosek składa się do dowolnego wojewody lub konsula.
Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego dla osoby pełnoletniej oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście.
Ile kosztuje wydanie drugiego paszportu?
Koszt wydania drugiego paszportu wynosi 280 zł.
Co należy przygotować?
-
Ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty
- Kolorową fotografię o wymiarach 3,5x4,5 cm.
Zdjęcie musi spełniać następujące wymogi: być wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami*, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami**, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
* Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
** Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografie przedstawiające ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
-
Oryginał dowodu wniesionej opłaty paszportowej
-
Dokumenty potwierdzające wystąpienie okoliczności stanowiących przyczynę, dla której wyrabiany jest drugi paszport
W jaki sposób wnosi się opłatę za paszport?
Opłatę można wnieść na dwa sposoby:
- w kasie urzędu, czynnej:
poniedziałek: 7.45-17.45
od wtorku do piątku: 8.00-14.45 -
lub na rachunek bankowy, ponosząc związane z tym koszty, na numer konta:
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki NBP O/O Szczecin,
66 1010 1599 0055 9722 3100 0000 z dopiskiem "opłata paszportowa dla... ( proszę podać dane osoby dla której będzie składany wniosek o wydanie paszportu )"