Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej
30.01.2025
Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. O jej szczegółach podczas konferencji mówił wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
- Ustawa nakłada na wojewodę 40 zadań związanych z ochroną społeczeństwa w przypadku zagrożeń takich jak klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne czy wojna – tłumaczył Rudawski. – Część z tych zadań wykonywaliśmy już jako urząd w ramach organizacji Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. To na przykład kierowanie i koordynowanie działaniami na terenie regionu w sytuacji zagrożenia, tak jak było to w przypadku zeszłorocznej powodzi. Są też jednak zadania nowe, np. planowanie liczby i pojemności obiektów zbiorowej ochrony.
Do zadań wojewody w ramach ustawy należy też m.in. opracowanie i uzgadnianie wojewódzkiego planu ewakuacji ludności i zwierząt; organizowanie szkoleń i ćwiczeń z zakresu ochrony ludności dla społeczeństwa i wspieranie programów edukacyjnych w tym zakresie oraz uzupełnianie danych w Wojewódzkiej Ewidencji Zasobów. Wojewoda w porozumieniu z szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji będzie tworzył Korpus Ochrony Ludności, tzn. będzie nadawał i uchylał pracownikom administracyjnym, właścicielom firm, pracownikom ochrony zdrowia etc. przydziału mobilizacyjnego obrony cywilnej.
Tworzenie zapasów, pomoc humanitarna i finansowanie
Zgodnie z ustawą Terytorialne Organy Ochrony Ludności (czyli wojewoda, marszałek, starosta, wójt etc.) tworzyć będą zasoby niezbędne do udzielenia pomocy doraźnej i humanitarnej.
- Konieczne będzie zapewnienie zapasów wody, źródła energii, paliwa, odzieży, żywności, środków sanitarnych i wyrobów medycznych, tak aby wystarczyły na co najmniej 3 dni w sytuacji zagrożenia – tłumaczy wojewoda Rudawski. - Szczegóły dotyczące realizacji tego i pozostałych zadań, jakie wynikają z ustawy, będą określane w rozporządzeniach. Obecnie 18 rozporządzeń do ustawy jest w toku konsultacji. Kiedy zakończy się cały proces legislacyjny, będziemy mogli mówić o szczegółach dotyczących tego kto, i w jaki sposób ma realizować poszczególne, konkretne zadania.
Na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, co rok mają być przeznaczane środki z budżetu państwa w wysokości co najmniej 0,3 procent PKB.
Zadania rozłożono w czasie
- Realizacja zadań zawartych w ustawie jest rozłożona w czasie – mówi Rudawski. – MSWiA wyznaczyło plan na najbliższy rok. Jest w nim m.in. zakończenie procesu legislacyjnego aktów wykonawczych do ustawy i szkolenia dla organów ochrony ludności.
Starostowie z naszego województwa będą szkolić się z zakresu ustawy w Warszawie w Akademii Pożarniczej w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2025 r. Do końca czerwca przeszkoleni z ustawy zostaną też burmistrzowie, wójtowie i prezydenci z województwa zachodniopomorskiego.