Nowi konsultanci wojewódzcy
09.08.2023
Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wręczył akty powołania trzynastu konsultantom wojewódzkim. To wybitni i uznani specjaliści w swoich dziedzinach. Będą realizować zadania przyczyniające się do rozwoju specjalizacji, które reprezentują.
Przede wszystkim dobro pacjenta
- Naszym wspólnym celem jest dobro pacjenta i ten cel powinien determinować działania wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są odpowiedzialni za ochronę zdrowia Polaków - powiedział podczas wręczania aktów powołania Zbigniew Bogucki - Wojewoda Zachodniopomorski - Mając na uwadze doświadczenia pandemii COVID-19, ale także innych problemów, które pojawiały się w zakresie ochrony zdrowia, to właśnie w dużej mierze, czerpanie z wiedzy, doświadczenia i autorytetu konsultantów wojewódzkich pozwoliło na rozwiązywanie nawet najtrudniejszych problemów.
Na stanowisko konsultantów wojewódzkich powołani zostali
- Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska – periodontologia
- Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kordek – neonatologia
- Prof. dr hab. n. med. Ewa Sobolewska - protetyka stomatologiczna
- Dr n. med. Ewa Czerska – diagnostyka laboratoryjna
- Dr n. med. Iwona Poziomkowska-Gęsicka – alergologia
- Dr n. med. Katarzyna Żułtak-Bączkowska – medycyna paliatywna
- Dr n. med. Samir Zeair – chirurgia naczyniowa
- Dr n. zdr. Małgorzata Pawlicka – pielęgniarstwo psychiatryczne
- Dr n. zdr. Ewa Zamojska-Kościów – pielęgniarstwo chirurgiczne i operacyjne
- Lek. med. Elżbieta Gadowska – neurologia dziecięca
- Lek. Med. Małgorzata Sysło-Przedpełska – medycyna pracy
- Mgr Wioletta Krociak – pielęgniarstwo opieki długoterminowej
- Mgr Ewa Michalska – pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki
58 wojewódzkich konsultantów medycznych
W wojewódzkie zachodniopomorskim jest powołanych 58 wojewódzkich konsultantów medycznych. 3 konsultantów czeka na wręczenie aktów powołania (w dziedzinach: chirurgia dziecięca, psychologia kliniczna oraz dermatologia i wenerologia). Wobec 6 konsultantów wszczęta jest procedura powołania, w dziedzinach: chirurgia ogólna, kardiologia, transfuzjologia kliniczna, chirurgia plastyczna, stomatologia zachowawcza, pediatria).
Kadencja konsultantów trwa 5 lat. Do obowiązków konsultantów wojewódzkich należy między innymi kontrola dostępności świadczeń zdrowotnych, oraz przeprowadzanie kontroli podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych dotyczącej realizacji kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia.