Obchody 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
31.08.2023
W 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z Eugeniuszem Szerkusem odsłonił Pomnik Bohaterów Stycznia ’71 oraz uczestniczył w uroczystościach pod bramą Stoczni Szczecińskiej.
Pomnik Bohaterów Stycznia ’71, upamiętniający szczecińskich robotników, którzy w Grudniu 70’ i Styczniu 71’ zażądali utworzenia niezależnych związków zawodowych znajduje się na Wałach Chrobrego, obok wejścia głównego do gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Symboliczna śruba okrętowa pochodzi ze statku M/S "NSZZ Solidarność", który pływał we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej.
– Podążamy dzisiaj ostatnią, może najważniejszą prostą, która ostatecznie doprowadziła nas do wolnej Polski – mówił Prezydent. – Dzięki niezłomności ludzi Solidarności, patriotów oddanych sprawie prawdy historycznej, dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia tutaj w Stoczni Szczecińskiej, kończącego wówczas strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku – zaznaczył.
Podczas głównych uroczystości upamiętniających podpisanie Porozumienia Sierpniowe w Szczecinie wojewoda Zbigniew Bogucki odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W imieniu Premiera RP złożył ż kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Grudniu 70'
W uroczystościach uczestniczyli również wicewojewodowie: Tomasz Wójcik i Mateusz Wagemann.
Idea utworzenia niezależnych od partii komunistycznej związków zawodowych narodziła się w Szczecinie w grudniu 1970 r. Po tragicznej pacyfikacji protestów z 17 i 18 grudnia w większości szczecińskich zakładów pracy wybuchły strajki. Postulat ten został podniesiony także w trakcie kolejnej fali strajków, która wybuchła w styczniu 1971 r. W trakcie strajków w Sierpniu 80’ postulat utworzenia wolnych związków zawodowych był już powszechnym żądaniem strajkujących załóg.
30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego komunistyczne władze podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim. Wydarzenie to, obok porozumień zawartych w Gdańsku 31 sierpnia oraz w Jastrzębiu-Zdroju 3 września 1980 r., stanowi jeden z najważniejszych punktów zwrotnych w najnowszej historii Polski. W dalszej perspektywie przyczyniło się do odzyskania przez Polskę suwerenności po 1989 roku.