Opada poziom wód w Odrze i Zalewie Szczecińskim
13.01.2025
W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w poniedziałek rano na polecenie wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wicewojewodów, służb i inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz samorządowcami. Tematem przewodnim była aktualna sytuacja w regionie związana z warunkami meteorologicznymi.
Stany alarmowe w poniedziałek rano przekroczone były jeszcze na Zalewie Szczecińskim w Wolinie i Trzebieży oraz na Odrze w Gryfinie. Poziom wody cały czas opada.
W Stepnicy z ulicy Rybackiej zeszła już woda. Na ulicy Młynarskiej wciąż są podtopienia, ale można dotrzeć do zabudowań pojazdami.
Rano występowały jeszcze problemy z przejazdem na Wyspę Chrząszczewską. Mieszkańcom wyspy w transporcie pomagali strażacy z OSP Stawno i OSP Rozworowo. Obecnie droga jest już przejezdna.
Prawie 5 tys. osób pozostaje jeszcze bez prądu w powiatach białogardzkim, świdwińskim, drawskim i szczecineckim. Nad naprawieniem awarii pracuje ok. 50 zespołów monterskich.
Wciąż zamknięta jest droga Meschernin-Gryfino.
Poprawa warunków pogodowych
Zgodnie z prognozami IMGW pogoda się poprawia. Od poniedziałkowego poranka wiatr jest już słabszy i wieje z zachodu. We wtorek układ niżowy przyniesie w naszym województwie opady deszczu, które miejscami mogą być marznące. Lokalnie możemy spodziewać się gołoledzi. Silny wiatr będzie wiać w powiecie sławieńskim. W środę aura będzie łagodna. Temperatury w regionie mają wahać się od 3 do 5 stopni w ciągu dnia. Zalegający śnieg zacznie się roztapiać, co może powodować lokalne podtopienia.
- Poziom wody w Bałtyku, Zalewie i na Odrze opada, w najbliższych dniach cofka nam nie grozi, ale przed nami opady marznącego deszczu, a potem ocieplenie – mówi wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. – Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, szczególnie na drogach w trakcie gołoledzi, ale także o obowiązku odśnieżania dachów.
Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego właściciele i zarządcy budynku są zobowiązani do jego bezpiecznego użytkowania, a w szczególności niedopuszczenia do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg. Obowiązek obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą być niebezpieczne dla osób znajdujących się na chodnikach i ulicach.