Paszport tymczasowy
Paszport tymczasowy wydaje się:
- Osobom przebywającym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej na czas oczekiwania na odbiór paszportu;
- Osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy;
- W nagłych przypadkach:
- na powrót do miejsca stałego pobytu,
- związanych z chorobą,
- związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
- związanych z prowadzoną działalnością zawodową,
- związanych z realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18 roku życia, z rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub w razie konieczności zapewnienia tym osobom opieki w sytuacji, o której mowa w lit. d;
- Osobom przebywającym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, którym nie nadano numeru PESEL, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają nadanie numeru PESEL, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne ze względu na ochronę istotnych praw i interesów osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy.
Należy przedłożyć dokumenty potwierdzające wystąpienie nagłych okoliczności, o których mowa powyżej.
Paszport tymczasowy jest ważny w okresie na jaki został wydany, nie dłużej jednak, niż przez 12 miesięcy od daty jego wydania.
Paszport tymczasowy nie zawiera cech biometrycznych.
W wyjątkowych sytuacjach, które nie zostały zawarte w informacji powyżej, paszport tymczasowy może zostać wydany przez Ministra właściwego do Spraw Węwnętrznych, w punktach paszportowym
na lotnisku Warszawa Chopina ► Paszport tymczasowy - Warszawa Chopina;
od 1 lipca 2024 r. również w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice ► Paszport tymczasowy - Kraków
od 8 lipca 2024 r w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy ► Paszport tymczasowy - Gdańsk
od 27 lipca 2024 r w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach ►Paszport tymczasowy - Katowice
Jak uzyskać paszport tymczasowy?
Złożenie wniosku o wydanie paszportu oraz odbiór paszportu odbywa się osobiście,
a dla osoby małoletniej odbioru dokonuje jeden z rodziców lub ustanowionych opiekunów prawnych.
W Szczecinie
Wnioski paszportowe przyjmowane są w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Punkcie Obsługi Paszportowej (pokój 87, w holu głównym na parterze).
Gotowe paszporty wydawane są nw Punkcie Obsługi Paszportowej (pokój 87, w holu głównym na parterze).
Stanowiska paszportowe czynne są w poniedziałek, w godzinach 8.00-18.00
oraz od wtorku do piątku, w godzinach 8.00-15.00.
Co należy przygotować?
- Ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty.
- Kolorową fotografię o wymiarach 3,5x4,5 cm.
- Zdjęcie musi spełniać następujące wymogi: być wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami*, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami**, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
* Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
** Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografie przedstawiające ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Oryginał dowodu wniesionej opłaty paszportowej
(informacja o opłacie za paszport tymczasowy znajduje się poniżej). - Dokumenty potwierdzające wystąpienie nagłych okoliczności stanowiących przyczynę, dla której wyrabiany jest paszport tymczasowy.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu tymczasowego?
Opłata za paszport tymczasowy wynosi 30 zł.
W jaki sposób wnosi się opłatę za paszport?
Opłatę można wnieść na dwa sposoby:
- w kasie urzędu, czynnej:
poniedziałek: 7.45-17.45
od wtorku do piątku: 8.00-14.45 -
lub na rachunek bankowy, ponosząc związane z tym koszty, na numer konta:
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki NBP O/O Szczecin,
66 1010 1599 0055 9722 3100 0000 z dopiskiem "opłata paszportowa dla... ( proszę podać dane osoby dla której będzie składany wniosek o wydanie paszportu )"
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 350, 583).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 09 września 2022r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz.U. 2022 poz. 350).
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 01 lipca 2022r. w sprawie opłat za paszport i za paszport tymczasowy (Dz.U. 2022 poz. 350).