Podsumowanie działań w Lubczynie
24.06.2024
- Sytuacja na jeziorze Dąbie w Lubczynie ustabilizowała się. W niedzielę wspólnie ze strażakami, burmistrzem Goleniowa i starostą goleniowskim patrolowaliśmy jezioro. Nie odnotowaliśmy nowego śnięcia ryb – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Adam Rudawski. Podkreślił, że podstawową przyczyną śnięcia ryb jest toksyna złotej algi, jednak nie wykluczane są inne powody, np. lokalna przyducha i kłusownictwo.
Obecny na konferencji dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Michał Durka poinformował, że od 18 czerwca pracownicy i wykonawcy Wód Polskich wspólnie ze strażakami i pracownikami samorządu zebrali w Lubczynie blisko 1600 kg śniętych ryb.
Zamknięte kąpieliska
O powodach zamknięcia kąpielisk w Dąbiu i Lubczynie poinformowała państwowa wojewódzka inspektor sanitarna dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka: kąpielisko w Dąbiu jest nieczynne z powodu niedostatecznej oceny w 2023 roku, natomiast kąpielisko w Lubczynie z powodu przekroczenia norm mikrobiologicznych. Sanepid zachęca do śledzenia serwisu kąpieliskowego, w którym na bieżąco publikowane są informacje dotyczące kąpielisk: https://sk.gis.gov.pl
Badania wody i ryb
- Cały czas monitorujemy złotą algę wzdłuż całego biegu Odry. W okolicach Lubczyny zleciliśmy dodatkowo zbadanie wody na obecność toksyn wydzielanych przez złotą algę. Czekamy na wyniki - podkreślił wojewódzki inspektor ochrony środowiska dr Sławomir Konieczny.
Wojewódzki lekarz weterynarii dr Maciej Prost zaznaczył, że badania próbek śniętych ryb z Lubczyny nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich: ołowiu, kadmu, rtęci i arsenu.
Sytuacja na Odrze w normie
Na Odrze i Międzyodrzu nie stwierdziliśmy śniętych ryb. Dane z echosond oraz uzyskane od wędkarzy wskazują na to, że ryby w rzece są i reagują właściwie. Pamiętajmy, że w okresie letnim powodem śnięcia ryb są nie tylko złote algi, ale również lokalne przyduchy
stwierdził Adam Tański prof. ZUT, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie.
Komendant powiatowy PSP w Goleniowie Piotr Tuzimek podsumował działania strażaków, związane z usuwaniem martwych ryb.
Złota alga główną przyczyną śnięcia
Nową perspektywę na przyczyny śnięcia ryb zaprezentowała prof. Małgorzata Bąk z instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.
Od 2022 r. staramy się wyjaśnić dlaczego złota alga jest raz toksyczna, a raz nie. Czasami tej algi nie ma dużo, a ryby padają. Okazuje się, że obniżanie zasolenia wody powoduje stres osmotyczny i pękanie złotych alg, a następnie wydzielanie toksyn, co prowadzi do śmierci ryb. Jeżeli widzimy świeżą, martwą rybę, warto odchylić jej skrzela i zrobić zdjęcie, które potem wyślemy do służb – to pomoże określić przyczynę zgonu, ponieważ złota alga niszczy skrzela, co można uchwycić na zdjęciach. W naszym regionie borykamy się ze skutkami płynięcia fali słonej wody ze złotą algą.
Służby reagują na niepokojące sygnały
Lato się dopiero rozpoczęło - ciepłe dni i niskie stany wód są dopiero przed nami, więc musimy być gotowi na sytuacje kryzysowe. Wszystkie nasze służby, instytucje i jednostki zaangażowane w sprawy dotyczące Odry są w gotowości. Prosimy wędkarzy, rybaków, naszych mieszkańców i turystów o informowanie służb, jeśli zobaczą niepokojące zjawiska czy bardzo duże liczby śniętych ryb
podkreślił wojewoda Adam Rudawski.
Jeżeli zauważymy martwe ryby lub małże w większej ilości powinniśmy powiadomić o tym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 91 43 03 342; Wody Polskie pod nr tel: 22 470 10 01 lub Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pod nr tel.: +48 797 623 240. Numery czynne są całodobowo przez wszystkie dni tygodnia.
Międzyresortowy zespół ds. Odry
Sytuacją na Odrze cały czas zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Co tydzień odbywają się spotkania międzyresortowego zespołu ds. Odry, w trakcie których analizowana jest bieżąca sytuacja i wydawane są rekomendacje dla służb.
Aktualne informacje z prac zespołu i te dotyczące Odry znaleźć można na stronie www.gov.pl/web/odra