Dodatkowe informacje
- Decyzję w sprawie uznania za repatrianta wydaje wojewoda właściwy ze względu na Twoje zamierzone miejsce osiedlenia się na terytorium RP.
- Obywatelstwo polskie nabywasz z dniem, w którym decyzja o uznaniu za repatrianta stała się ostateczna.
- Po wydaniu decyzji o uznaniu Ciebie za repatrianta przy ustalaniu Twojego prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich wysokości okresy zatrudnienia za granicą uwzględnia się jako okresy składkowe.
- Dane zawarte w polskich aktach stanu cywilnego, karcie pobytu oraz paszporcie zagranicznym powinny być jednolite.
- Dokumenty sporządzone w języku obcym składasz wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub konsula RP. Lista tłumaczy przysięgłych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl - Rejestry i ewidencje - Tłumacze przysięgli - Lista tłumaczy przysięgłych.
- Pełnomocnictwo złożone w sprawie nabycia obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji nie podlega opłacie skarbowej [por. art. 2 ust. 1 pkt. 1 lit. i) ustawy o opłacie skarbowej].
- W toku postępowania organ jest uprawniony do żądania złożenia przez Ciebie dodatkowych dokumentów albo informacji, niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego.
- Zgromadzone w aktach sprawy dokumenty nie podlegają zwrotowi.
Pozostałe wymogi:
Wniosek sporządzony na druku urzędowo określonym składany jest osobiście lub pocztą. Do wglądu należy przedstawić oryginały dokumentów. W przypadku przesyłania wniosku drogą pocztową, kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego służy odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Opłaty:
Wniosek o uznanie za repatrianta nie podlega opłacie.