W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera

20.09.2024

- Jesteśmy na końcu drogi, którą ma do przebycia fala powodziowa na Odrze, ale nie bagatelizujemy zagrożenia, jakie może ze sobą nieść wezbrana woda i przygotowujemy się na różne scenariusze - podkreślił wojewoda Adam Rudawski podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska w Szczecinie. - Prognozy pogody są korzystne: w najbliższym czasie nie będzie opadów deszczu, a kierunek wiatru jest południowy, więc nie ma ryzyka cofania wody z Bałtyku.

sztab kryzysowy z premierem w Szczecinie

Swoje działania i przygotowania przedstawili szefowie wojewódzkich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wód Polskich, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, GDDKiA w Szczecinie, Wojsk Obrony Terytorialnej, 12. Szczecińskiej Dywizja Zmechanizowana, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz przedstawiciele samorządów na szczeblu powiatowym: Szczecina, powiatu gryfińskiego, polickiego, goleniowskiego i myśliborskiego.

Odra nie osiągnęła stanów ostrzegawczych. Obowiązuje zakaz wchodzenia i poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, którego przestrzegania pilnują patrole Policji – również wodne. Wzmożona fala w Zachodniopomorskiem prognozowana jest na 24 września. W związku ze spodziewanym przekroczeniem stanów alarmowych trwa monitoring wałów. Prewencyjnie zamknięte będą 2 lokalne drogi: Kaleńsko-Szumiłowo i Chlewice-Porzecze, które zwyczajowo są podmywane przy wysokich stanach wody. Służby w regionie otrzymają wsparcie 140 żołnierzy 14 Brygady Obrony Terytorialnej.

Obok przygotowań nasze służby wspierają działania przeciwpowodziowe i po powodzi na południu Polski. Zachodniopomorscy strażacy, policjanci i żołnierze działają wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Przygotowujemy miejsca w zielonych szkołach dla dzieci z zalanych terenów oraz pomagamy samorządom przy koordynacji wsparcia materialnego dla poszkodowanych w powodzi (miejsca zbiórek darów dla powodzian i numery telefonów do osób koordynujących znajdują się na naszej stronie.

{"register":{"columns":[]}}