W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja w województwie

12.01.2025

W związku z silnym północnym wiatrem i tzw. cofką przekroczone są stany alarmowe na Bałtyku w Dziwnowie, Świnoujściu, na Zalewie Szczecińskim w Wolinie i Trzebieży oraz na Odrze w Szczecinie i Gryfinie. Miejsca, w których doszło do lokalnych podtopień i zagrożeń, wraz ze służbami i lokalnymi włodarzami odwiedza Bartosz Brożyński, I wicewojewoda zachodniopomorski. 

zalana droga

- Wysoki poziom wody spowodował w kilku miejscach lokalne podtopienia, ale najważniejsze jest, że nie zagrażają one życiu i zdrowiu mieszkańców – mówi Bartosz Brożyński, I wicewojewoda zachodniopomorski. – Nie ma na ten moment konieczności ewakuacji. Służby działają sprawnie, są w miejscach, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Sytuacja się stabilizuje, zgodnie z aktualnymi prognozami od poniedziałku pogoda ma się poprawić, wiatr ma zmienić kierunek i wiać z zachodu. Pozostajemy cały czas w gotowości i jesteśmy w stałym kontakcie z lokalnymi władzami oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Mieszkańców prosimy o zachowanie czujności i śledzenie komunikatów.

 

Najważniejsze aktualne informacje związane z cofką:

  • Ze względu na podtopienie zamknięty został odcinek DW120 pomiędzy miejscowościami Gryfino – Mescherin
  • W Świnoujściu i Łojszynie w powiecie kamieńskim służby zabezpieczają uszkodzone wały przeciwpowodziowe
  • W związku z zalaniem drogi dojazdowej na Wyspę Chrząszczewską, aby zapewnić dojazd na wyspę zbudowano wał przeciwpowodziowy na odcinku ok. 250 m
  • W Stepnicy zabezpieczane są posesje, zalane zostały ul. Młynarska i Rybacka, utworzono  zaporę na ul. Kościuszki

Zalania nad morzem

W gminie Dziwnów stwierdzono erozję plaż z uskokami do 1 metra, ale zejścia na plaże pozostają nienaruszone. Zalane są m.in. ul. Zatoczna w Międzywodziu i ul. Spadochroniarzy Polskich w Dziwnowie. Wysoki poziom wód spowodował rozlewiska przy drogach wojewódzkich. Odnotowano szkody przy falochronach. Woda z zalewu zalala mariny sezonowe, park przy marinie oraz nabrzeże Belona, a także podwórka posesji na początku Dziwnowa. Plaża w Łukęcinie jest całkowicie zalana, a fale uderzają w klif.

{"register":{"columns":[]}}