W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ulgi w spłacie należności przez przedsiębiorców

Wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulgi w spłacie należności z uwzględnieniem zagadnienia pomocy publicznej.

Wniosek o przyznanie ulgi w spłacie należności z tytułu kar i opłat powinien zawierać:

  1. Określenie należności której dotyczy.
  2. Wskazanie rodzaju ulgi poprzez propozycję:
  • odroczenia terminu płatności,
  • rozłożenia należności na raty,
  • umorzenia całości lub części należności.
  1. Uzasadnienie proponowanej formy ulgi.

W uzasadnieniu wniosku o przyznanie ulgi, z uwagi na ważny interes podatnika lub interes publiczny oraz w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, należy przywołać okoliczności powodujące brak możliwości jednorazowej spłaty należności, które strona powinna dodatkowo udokumentować.

Wymagane dokumenty do wniosku o przyznanie ulgi:

  1. Wypełnione i podpisane oświadczenie o stanie majątkowym, sytuacji rodzinnej, dochodach i wydatkach oraz o działalności gospodarczej - formularz do pobrania.
  2. Aktualne dokumenty potwierdzające źródło i wysokość osiąganego dochodu:
    w przypadku przedsiębiorcy - np. deklaracje podatkowe za ostatnie 3 lata obrotowe oraz bieżąca deklaracja podatkowa bądź wydruk z PKPiR za okres bieżący;
    w przypadku rolnika - np. decyzje o wysokości podatku rolnego oraz przyznaniu płatności rolnośrodowiskowej/płatności obszarowej.
  3. Aktualne dokumenty potwierdzające źródło i wysokość osiąganych dochodów przez członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe (w tym również zasiłków, świadczeń emerytalnych, dodatkowych dochodów, np. z tytułu najmu).
  4. Bieżące dokumenty potwierdzające istotne stałe koszty utrzymania (rachunki, faktury
    za ostatnie 3 miesiące).
  5. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodu uzyskanego w ostatnim roku, deklaracje podatkowe PIT za ostatni rok podatkowy.
  6. Dla przedsiębiorcy - formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się
    o pomoc de minimis
    - formularz do pobrania.
  7. Dla rolnika - formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - formularz do pobrania.
  8. Dla przedsiębiorcy lub rolnika - druk oświadczenia o nieotrzymaniu pomocy publicznej de minimis lub de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - formularz do pobrania.
  9. Numer KRS spółki wraz z informacją o sytuacji finansowej i kopią rocznych sprawozdań finansowych za ostatnie 3 lata.
  10. Aktualne zaświadczenie lub oświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości w Urzędzie Skarbowym.
  11. Aktualne zaświadczenie lub oświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS.
  12. Informacje o zobowiązaniach kredytowych - jeżeli takie są (umowy z harmonogramem spłat).
  13. Jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik - potwierdzenie zapłaty kwoty 17 zł opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa, uiszczonej na konto organu podatkowego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) właściwego za względu na miejsce złożenia dokumentu pełnomocnictwa. Opłacie skarbowej nie podlega pełnomocnictwo udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  14. Inne istotne dokumenty potwierdzające informacje zawarte we wniosku.
  15. Potwierdzenie uregulowania 10 zł opłaty skarbowej za dokonanie czynności urzędowej (wydanie decyzji) na konto Urzędu Miejskiego w Szczecinie - Bank PKO Bank Polski S.A. rachunek nr: 20 1020 4795 0000 9302 0277 9429 (SWIFT: BPKOBLPW).
  16. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis przedstawia wszystkie zaświadczenia
    o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie - zgodnie z art. 37 ust. 1-2 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
  17. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie przedstawia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie oraz pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie formularz informacji – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów
    z 29 marca 2010 r. Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2024 r., poz. 40). 

 

Organ prowadzący postępowanie może wezwać stronę do przedstawienia innych niż wyżej wymienione dokumenty, które uzna za istotne w sprawie.

 

Miejsce złożenia dokumentów:

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Wydział Finansów i Budżetu
ul. Wały Chrobrego 4
70-502 Szczecin

 

Kontakt:

fb@szczecin.uw.gov.pl
tel. 91 430 35 38


Podstawa prawna.

  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 ze zm.).
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).
  3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.).
  4. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.).
  5. Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej
    w województwie (Dz. U. z 2023 r., poz. 190).
  6. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
    (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.).
  7. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r., poz. 2111).
  8. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r., poz. 702).
  9. Akty wykonawcze do wyżej wymienionych ustaw wraz z przepisami w zakresie pomocy publicznej m.in.:
  • Rozporządzenie Komisji (UE) NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L. z 2013 r. Nr 352 poz. 1),
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE. L. z 2013 r. Nr 352 poz. 9),
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 190 poz. 45).

Materiały

Oświadczenie o stanie majątkowym, sytuacji rodzinnej, dochodach i wydatkach oraz o działalności gospodarczej
Oświadczenie​_o​_stanie​_majątkowym,​_sytuacji​_rodzinnej,​_dochodach​_i​_wydatkach​_oraz​_o​_działalności​_gospodarczej.doc 0.08MB
Klauzula informacyjna WFiB ulgi PLUS pomoc publiczna
Klauzula​_informacyjna​_WFiB​_ulgi​_​_PLUS​_pomoc​_publiczna.rtf 0.09MB
Dla przedsiębiorcy formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
dla​_przedsiębiorcy​_formularz​_informacji​_przedstawianych​_przy​_ubieganiu​_się​_o​_pomoc​_de​_minimis.pdf 0.14MB
Dla rolnika formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołóstwie
dla​_rolnika​_formularz​_informacji​_przedstawianych​_przy​_ubieganiu​_się​_o​_pomoc​_de​_minimis​_w​_rolnictwie​_lub​_rybołóstwie.pdf 0.67MB
Dla przedsiębiorcy lub rolnika druk oświadczenia o nieotrzymaniu pomocy de minimis
dla​_przedsiębiorcy​_lub​_rolnika​_druk​_oświadczenia​_o​_nieotrzymaniu​_pomocy​_de​_minimis.pdf 0.11MB

Wyjaśnienie zagadnienia pomocy publicznej.

Wsparcie udzielane przedsiębiorstwu jest uznawane za pomoc publiczną w rozumieniu przepisów Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), o ile jednocześnie spełnione są następujące warunki:

  • jest przyznawane przez Państwo lub pochodzi ze środków państwowych,
  • udzielane jest na warunkach korzystniejszych niż oferowane na rynku,
  • ma charakter selektywny (uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów),
  • grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi UE.

W przypadku, gry którykolwiek z powyższych warunków nie jest spełniony, nie mamy do czynienia z pomocą publiczną w rozumieniu art. 87 ust. 1 TWE.

Organem decydującym o zgodności udzielanego wsparcia z prawem wspólnotowym jest wyłącznie Komisja Europejska. Zgłoszeniu do niej podlega wszelki rodzaj wsparcia, jakiego na podstawie wniosków indywidualnych lub programów pomocowych udzielają przedsiębiorcom organy państwowe i samorządowe. Dopóki Komisja nie wyda zgody na udzielenie pomocy, nie może być ona przyznana.

Wyjątek stanowi pomoc de minimis - czyli wsparcie jakie przedsiębiorca otrzymuje w ciągu trzech kolejnych lat oraz pomoc udzielana na podstawie wyłączeń grupowych.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązany jest do monitorowania pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom. UOKiK przygotowuje roczne raporty na temat pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom.

{"register":{"columns":[]}}