W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W historycznej świetlicy stoczniowej w Szczecinie powstanie Centrum Solidarności Stocznia

28.08.2023

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński w obecności Stanisława Wądołowskiego, jednego z liderów Sierpnia 80' w Szczecinie podpisał akt powołania do życia Centrum Solidarności Stocznia. Powstanie nowoczesne centrum edukacyjne, które w atrakcyjny i nowoczesny sposób przybliży historię robotniczego zrywu przeciwko władzy komunistycznej począwszy od Grudnia 1970 r. aż do upadku komunizmu.

wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia

16 lat starań

To Szczecin był jednym z głównych ośrodków strajkowych, w którym 30 sierpnia 1980 r. podpisano pierwsze, historyczne Porozumienia Sierpniowe otwierające drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Był to impuls do zmian systemowych, które ostatecznie doprowadziły do upadku PRL.

Okres 16 lat starań o odpowiednie zagospodarowanie historycznej świetlicy stoczniowej, która odegrała znaczącą rolę w najnowszej historii Polski i Europy dobiega końca. Centrum przejmie i wyremontuje niszczejącą od lat świetlicę i stworzy miejsce edukacji, nauki, dyskusji oraz upamiętni zasługi ludzi Solidarności z Pomorza Zachodniego oraz kompleksowo przedstawi historię przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

W czasie uroczystości powołania nowej państwowej instytucji kultury wojewoda Zbigniew Bogucki podziękował ministrowi Piotrowi Glińskiemu za podjęcie kluczowej decyzji o powołaniu instytucji oraz przewodniczącemu Region NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysławowi Jurkowi za zaangażowanie i poświęcenie na rzecz projektu. Wojewoda pogratulował też dr hab. Sebastianowi Ligarskiemu objęcia stanowiska dyrektora Centrum.

{"register":{"columns":[]}}