W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa w 60 rocznicę przymusowej akcji osiedleńczej Romów

21.09.2024

21 września 2024 r.   Związek Romów Polskich  we współpracy z Muzeum Regionalnym w Szczecinku zaprosił na wernisaż wystawy „Koniec wędrówki – 60 rocznica przymusowej akcji osiedleńczej Romów”. Wystawie towarzyszyła prelekcja poświęcona problematyce akcji osiedleńczej. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili Andrzej Łuczak – dyrektor Instytutu Pamięci i dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, Beata Paszkowska – pracownik Muzeum Regionalnego w Szczecinku  oraz Karolina Stempień – prezes Związku Romów Polskich w Szczecinku.

wernisaż wystawy Koniec wędrówki – 60 rocznica przymusowej akcji osiedleńczej Romów

23 marca 1964 r. jest oficjalną datą początku przymusowej akcji osiedleńczej Romów w Polsce, potocznie nazywanej „zakazem taborowania”. Jest to wydarzenie, które na zawsze odcisnęło piętno na życiu społeczności romskiej. Wystawa i towarzysząca jej prelekcja była okazją do refleksji nad historią Romów, okazją do wspomnień oraz pielęgnowania romskich tradycji kulturowych, gdyż tabory oraz wspomnienie o nich zawsze stanowiły istotny składnik bogatej kultury romskiej.  W imprezie uczestniczył pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Nelli Kopańska.

{"register":{"columns":[]}}