W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z samorządowcami o bezpieczeństwie, ochronie zabytków i pobycie uchodźców z Ukrainy

26.06.2024

W Koszalinie odbyło się spotkanie wojewody zachodniopomorskiego z burmistrzami, wójtami i starostami z regionu. Tematami przewodnimi były bezpieczeństwo, ochrona zabytków oraz nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. - Pierwsze moje spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego odbyło się w styczniu w Szczecinie. Postanowiłem drugie takie spotkanie zorganizować w Koszalinie, bo obie części naszego regionu – zachodnia i wschodnia – są dla mnie tak samo ważne – podkreślał wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski.

wojewoda przemawia do uczestników spotkania

Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów

Podczas konferencji wojewoda informował o działaniach służb, które mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom w czasie wakacji. 

Służby w okresie letnim będą funkcjonować w powiększonym składzie, a jest to związane m.in. z dużą liczbą imprez masowych, które w te wakacje odbędą się w naszym regionie.

- mówił Adam Rudawski.

Te największe to oczywiście Sunrise Festiwal, Sun Festival, Pol’and’Rock oraz Zlot Żaglowców. Naszych policjantów wspierać będzie 600 dodatkowych funkcjonariuszy, którzy przyjadą do zachodniopomorskiego z całej Polski. Wszystko po to, aby mieszkańcy i turyści mogli bez obaw odpoczywać, bawić się i korzystać z uroków Pomorza Zachodniego.

Wojewoda przypomniał także samorządowcom o istotnych kwestiach dotyczących protestów.

Obywatele mają oczywiście prawo do wyrażania swojego zdania i protestowania, musi się to jednak odbywać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa – podkreślał. – Przedstawiciel organu gminy może wydać decyzję o zakazie zgromadzenia, jeśli zagraża ono życiu i zdrowiu obywateli. Może też ze względów bezpieczeństwa rozwiązać takie zgromadzenie. 

Bezpieczne kąpieliska

Zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Szczecinie, dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka przypomniała adres serwisu kąpieliskowego sk.gis.gov.pl, na którym sprawdzać można, które kąpieliska są czynne i bezpieczne. 

W naszym województwie w 7 kąpieliskach obowiązuje tymczasowy zakaz kąpieli ze względu na niedostateczną jakość wody. Trzy z nich znajdują się w powiecie koszalińskim. Są to Wodna Dolina, Unieście 221 oraz Mielno 220. Organizatorzy muszą szczególnie pochylić się nad tematem nieprawidłowości, tak aby po ponownym wykonaniu badań wody jej jakość uległa poprawie. 

– powiedziała dr Domagała-Dobrzycka.

Wracają miejscy konserwatorzy zabytków

Zachodniopomorski Konserwator Zabytków, Tomasz Wolender zachęcał wójtów, burmistrzów i prezydentów do uruchamiania miejskich konserwatorów zabytków, po podpisaniu porozumienia w tym zakresie z wojewodą zachodniopomorskim.

W naszym regionie tacy konserwatorzy miejscy funkcjonują póki co tylko w Szczecinie i Kołobrzegu. Rozpoczęła się też procedura uruchomienia działania konserwatorów w Szczecinku i Stargardzie. Mamy nadzieję, że kolejne samorządy pójdą śladem tych miast i także zechcą powołać swoich konserwatorów. Na pewno usprawni to ochronę zabytków, załatwianie spraw urzędowych oraz wykonywanie własnych zadań gminy, m.in. w zakresie gminnej ewidencji zabytków.

– zaznaczył Tomasz Wolender.

Nowe zasady pobytu uchodźców z Ukrainy

Ostatnim, ważnym tematem, poruszanym podczas spotkania była nowelizacja ustawy pomocowej. Legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 30 września 2025 r. Ustawa nowelizująca przepisy wejdzie w życie 1 lipca br.

Nowelizacja ustawy stanowi, że wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski jest legalny, należy złożyć niezwłocznie po przybyciu do Polski. Dotychczas był to okres 30 dni.

– tłumaczyła Izabela Wojtczak-Sikorska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej ZUW.

Z ważnych zmian, jakie dotyczą obywateli Ukrainy, są m.in. koniec wypłaty świadczeń dla osób prywatnych za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy, zakończenie wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego 300+ oraz obowiązek nauki w polskim systemie oświaty dzieci z Ukrainy, jeżeli ich rodzice będą chcieli otrzymać świadczenie 800 plus.

{"register":{"columns":[]}}