Celem badania jest oznaczenie substancji – bisfenolu A (BPA) migrującego z materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Bisfenol A należy do substancji wykorzystywanych jako monomer w produkcji tworzyw sztucznych (poliwęglanów), z których wytwarzane są wyroby do kontaktu z żywnością. Ze względu na swoje zastosowanie na szczególną uwagę zasługują butelki do karmienia niemowląt i małych dzieci. Może być stosowany w produkcji żywic epoksydowych. Jego pochodna występuje w powłokach epoksydowych stosowanych do powlekania wewnętrznych powierzchni puszek do pakowania produktów spożywczych i napojów. BPA może być uwalniany podczas podgrzewania (zwłaszcza w kuchenkach mikrofalowych), mycia detergentami, rozciągania, gniecenia. Nadmiar BPA w organizmie może powodować otyłość, zaburzenia funkcjonowania hormonów tarczycy. A także może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Największą grupą narażoną na ten związek są noworodki karmione butelkami z poliwęglanu. W związku z tym Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (UE) NR 321/2011 zabraniające produkcji butelek do karmienia niemowląt z poliwęglanu.
W laboratorium WSSE w Białymstoku oznaczenie ilości uwalnianych zawartości bisfenolu A wykonuje się za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC z detektorem fluorymetrycznym. Najczęściej badanymi produktami są butelki do napojów a także pojemniki na jedzenie. Poziom zawartości bisfenolu A nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 10/2011 z dnia 14.01.2011.