W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badania radiologiczne

Aparaty rentgenowskie

Testy specjalistyczne kontroli jakości aparatów rentgenowskich w zakresie: stomatologia, radiografia ogólna, fluoroskopia i mammografia.
Celem badania jest ocena właściwości fizycznych aparatów rentgenowskich stosowanych w zastosowaniach medycznych. Badanie polega na wykonaniu testów specjalistycznych i odniesieniu ich do kryterium zamieszczonych w załączniku nr 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2040). Zgodnie z wymaganiami w/w Rozporządzenia badania są akredytowane. Powyższe badania są wymagane przez różne organy kontrolne np. Państwową Inspekcję Sanitarną, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące. Badanie ma na celu ochronę pacjenta od otrzymania nadmiernych dawek promieniowania związanych z niepoprawnym działaniem aparatów rentgenowskich.

Pomiary dozymetryczne promieniowania X w otoczeniu aparatów rentgenowskich.
Celem badania jest oszacowanie narażenia pracowników oraz osób z ogółu ludności przebywających lub pracujących przy aparatach rentgenowskich. Badanie polega na wykonaniu pomiarów dozymetrycznych promieniowania X i odniesieniu ich do kryterium zamieszczonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.01.2005 w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (Dz. U. nr 20 poz. 168 z 2005) lub Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21.08.2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz. U. nr 180 poz. 1325 z 2006). Nadrzędną podstawą prawną jest Ustawa Prawo atomowe (Dz.U. 2012, poz. 264 z późn. zmianami). Powyższe badania bywają wymagane przez różne organy kontrolne np. Państwową Inspekcję Sanitarną.

Źródła pól elektromagnetycznych

Pole elektryczne i magnetyczne dla celów BHP. Celem pomiarów jest oszacowanie narażenia pracowników pracujących w otoczeniu źródeł pól elektromagnetycznych. Badanie polega na wykonaniu pomiarów pola elektrycznego i magnetycznego zgodnie z obowiązującą Polską Normą i odniesieniu ich do poziomów dopuszczalnych zamieszczonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 poz. 817 w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Powyższe badania są wymagane przez różne organy kontrolne np. Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Pracy, Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomiary mają na celu określenie poziomu narażenia pracownika na pola elektromagnetyczne. Zagrożenia tego typu występują najczęściej w przemyśle, służbie zdrowia, energetyce i telekomunikacji).

Pole elektryczne i magnetyczne dla celów Ochrony Środowiska. Celem pomiarów jest oszacowanie narażenia ludzi dla celów Ochrony Środowiska przebywających w otoczeniu źródeł pól elektromagnetycznych. Badanie polega na wykonaniu pomiarów pola elektrycznego i magnetycznego i odniesieniu ich do poziomów dopuszczalnych zamieszczonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. 

Powyższe badania są wymagane przez różne organy kontrolne np. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przez organy wydające decyzje na różnego typu budowy zgodnie z Prawem Budowlanym. Zagrożenia tego typu występują najczęściej w energetyce i telekomunikacji.

Żywność, woda, pasza

Oznaczanie poziomu zawartości cezu promieniotwórczego. Celem badania jest określenie poziomu zawartości cezu promieniotwórczego w żywności. Badania wykonywane są metodą spektrometrii gamma w próbkach żywności o objętości 1 litra pobranych przez klienta. Wyniki badań odnoszone są do kryteriów zawartych w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1635/2006 z dnia 6 listopada 2006, ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 737/90, w sprawie warunków regulujących przywóz produktów rolnych pochodzących z państw trzecich w następstwie wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (w przypadku importu), oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.04.2004 r. (Dz. U. nr 98 poz. 987 z 2004 r.) w przypadku obrotu żywnością na terenie Polski. Powyższe badania są wymagane przez różne organy kontrolne np. Służbę Celną. Bywają również wykorzystywane przez importerów i producentów (szczególnie runa leśnego – grzyby, jagody).

{"register":{"columns":[]}}