Brak jest podstaw prawnych w zakresie możliwości wykonywania pomiarów hałasu pochodzącego od urządzeń i instalacji technicznych w obiekcie budowlanym w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach urzędowej kontroli.
Prawo Budowlane jednoznacznie przesądza o właściwości organów nadzoru budowlanego do zapewnienia ochrony zdrowia ludzi przed szkodliwym wpływem ponadnormatywnego hałasu pochodzącego od urządzeń i instalacji technicznych w obiekcie budowlanym i prowadzenia postępowania w przedmiocie usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budynków polegających na przekroczeniu dopuszczalnych norm natężenia hałasu.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku wykonuje odpłatnie w ramach zlecenia pomiary poziomu hałasu pochodzącego od wyposażenia technicznego w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej zgodnie z normą PN-B-02156:1987, oraz na życzenie klienta dokonuje oceny spełnienia wymagań Polskiej Normy PN-B-02151-02:1987, w której określone są poziomy dopuszczalne dla poszczególnych pomieszczeń.
Na powyższe pomiary posiada akredytację - zakres akredytacji AB 311.
Pomiary przeprowadza się w porze dziennej i/lub porze nocnej w pomieszczeniach, w których odczuwalny jest nadmierny hałas.
Pomiary wykonują pracownicy Sekcji Badań i Pomiarów w Środowisku Pracy przy pomocy nowoczesnych analizatorów dźwięku.
Dopuszczalne poziomy hałasu oraz metodyki pomiarowe zostały przytoczone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. 2022 poz. 1225).
W zmianach do ww. Rozporządzenia znajdują się aktualne normatywy:
- w Obwieszczeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. „w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”
- w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. „zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. „zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, które weszło w życie z dniem 1 sierpnia 2024 w Załączniku nr 1 określa normatywy dopuszczalnego poziomu dźwięku w pomieszczeniach zawarte w Polskiej Normie PN-B-02151-2:2018-01 i metodyki pomiarowe PN-EN ISO 10052:2007 (metoda uproszczona); PN-EN ISO 16032:2006 (metoda dokładna).
Zgodnie z ww. Rozporządzeniem dotychczas obowiązujące przepisy czyli Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. „w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, które do oceny wyników pomiarów przywołuje normy PN-B-02151-02:1987 i PN-B-02151-02:1987/Ap1:2015-05 i metodykę pomiarową PN-B-02156:1987, należy stosować dla zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z dnia 27 października 2023 r. (tj. przed 01.08.2024):
- został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
- została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
- zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
- została wydana decyzja o legalizacji, o której mowa w art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane oraz decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane
Przy pomiarach hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie należy podpierać się Zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z dnia 12.03.1996 r. „w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi”, gdyż nie jest to przepis posiadający rangę aktu prawa obowiązującego w Polsce.