W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badania wody

Przyjmowanie próbek wody

Próbki wody do spożycia przyjmowane są w pokoju nr 1 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 85 740 85 64, 85 740 85 77, 85 740 85 70) w dniach: od poniedziałku do piątku  -  w godzinach   8:00 ÷ 14:00  

W przypadku samodzielnego pobierania próbek należy zapoznać się z informacjami zawartymi w zakładce „Materiały do pobrania

Zleceniodawca, gdy sam pobiera próbki, winien pobrać z Laboratorium WSSE odpowiednie naczynia do pobierania próbek. Naczynia można pobierać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 ÷ 14.00 w pokoju nr 1.

Pobieranie próbek wody

LABORATORIUM NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA POBÓR I WARUNKI TRANSPORTU PRÓBKI POBRANEJ PRZEZ KLIENTA.

SPOSÓB POBRANIA PRÓBKI ORAZ WARUNKI JEJ TRANSPORTU MAJĄ ISTOTNY WPŁYW NA UZYSKIWANE WYNIKI BADAŃ.

WYNIKI BADAŃ Z PRÓBEK POBRANYCH PRZEZ KLIENTA MOGĄ MIEĆ OGRANICZONE ZASTOSOWANIA PRAWNE.

POBIERANIE PRÓBEK WODY

  • Przed pobraniem próbek należy spuszczać wodę przez ok. 10 minut w celu oczyszczenia kurka i ustabilizowania przepływu i składu wody.
  • Bezpośrednio przed pobraniem próbek należy usunąć dodatkowe akcesoria  z kranu (np. perlator, sitko), oczyścić dokładnie kurek wodą z detergentem i wytrzeć do sucha czystą ściereczką, a następnie spuszczać wodę jeszcze przez kilka minut.
  • Jako pierwsze pobiera się próbki do badań fizycznych i chemicznych a następnie do badań mikrobiologicznych.

Pobieranie próbki do badań fizycznych i chemicznych

Wodę do badań -w zakresie barwy, mętności, stężenia jonów wodoru (pH, odczyn), przewodności elektrycznej, jonu amonu, azotanów, azotynów, chlorków, siarczanów, fluorków, twardości, manganu ) pobierać do butelki PET o pojemności min 1,5 litra. Butelkę przepłukać dwukrotnie pobieraną wodą, napełnić ją pod korek i natychmiast zamknąć. W przypadku oznaczania innych parametrów sposób pobrania próbki należy ustalić z laboratorium.

Pobieranie próbki do badań mikrobiologicznych

Bezpośrednio przed pobraniem próbek oczyścić kurek tak jak w przypadku pobierania próbek do badań fizycznych i chemicznych.  Następnie zdezynfekować końcówkę kurka poprzez jego opalenie płomieniem (używając np.  waty zwilżonej spirytusem skażonym, lub palnika)  lub chemicznie zanurzając końcówkę kurka na 2-3 minuty w  70% etanolu. Po wykonaniu tych czynności jeszcze kilka minut spuszczać wodę.

Wodę do badań mikrobiologicznych pobierać wyłącznie do jałowych butelek z aktualnym terminem przydatności do użycia. Do wód chlorowanych należy stosować butelkę z tiosiarczanem sodu. Butelkę odwinąć z papieru, wyjąć korek ujmując go za kapturek, a po jej napełnieniu wodą do 4/5 objętości natychmiast ją zamknąć korkiem. Korek należy trzymać w czasie pobierania próbki w ręce dolną częścią do dołu, chroniąc go przed zanieczyszczeniem. Jałowe pojemniki są do pobrania w laboratorium.

Transport próbek wody

Próbki należy transportować w termotorbie, w temperaturze 5 ± 3ºC i dostarczyć do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 6 godzin od momentu ich pobrania.

Badania mikrobiologiczne wody
Badania fizykochemiczne wody do spożycia

Celem badania jest sprawdzenie przestrzegania wymagań określonych w rozporządzeniu  Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).   

Badanie wody  realizowane jest łącznie z jej poborem jak i z próbek dostarczonych przez klienta z zastrzeżeniem, że wyniki badań z próbek pobranych przez klienta mogą mieć ograniczone zastosowania prawne.

Zakres i częstotliwość zlecanego badania wody do spożycia w ramach kontroli wewnętrznej (prowadzonej przez przedsiębiorstwa wodociągowe, podmioty wykorzystujące wodę w działalności handlowej, w zakładach produkcji i obrotu żywnością)  powinien być uzgodniony z właściwym powiatowym/granicznym inspektorem sanitarnym. Najczęściej wykonywanym zakresem badań wody do spożycia  jest zakres monitoringu parametrów grupy A, w którym oznaczane parametry są tak dobrane, by ich obserwacja w czasie pozwalała na wczesne i małokosztowne wykrywanie niepożądanych zmian w jakości wody. Wykaz parametrów objętych monitoringiem parametrów grupy A zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia. Pełny zakres badań  wykonywany jest w ramach monitoringu parametrów grupy B. Jest on wykonywany rzadziej jest i jego częstotliwość jest uzależniona między innymi od produkcji wody. Obejmuje on wszystkie istotne dla jakości wody parametry. Wykaz tych parametrów zawiera załącznik  nr 2 do rozporządzenia. Niektóre z parametrów wymienionych w tych załącznikach nie występują w wodach naturalnych i zasadność ich badania  będzie wynikać z zastosowanej technologii uzdatniania. Zakresy wymaganych badań mogą być uzupełniane o dodatkowe parametry ustalone w oparciu  o wyniki oceny ryzyka przeprowadzonej zgodnie z normą PN-EN 15975-2 „Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę do spożycia –Wytyczne dotyczące zarządzania kryzysowego i ryzyka- Część 2: Zarządzanie ryzykiem” jeżeli ją przeprowadzono, oraz oceny bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów jako niezbędne dla danej strefy zaopatrzenia w wodę do celów ochrony zdrowia ludzkiego lub zapewnienia jakości produkcji, dystrybucji i kontroli jakości wody. Zakresy badań mogą być również na tej samej zasadzie ograniczane. Badanie kończy się wydaniem sprawozdania, które może być podstawą wydania przez właściwego państwowego powiatowego/granicznego inspektora sanitarnego oceny o przydatności wody do spożycia.

Długotrwałe spożywanie wody nie spełniającej wymagań dla wody do spożycia może wywoływać ujemne skutki zdrowotne prowadząc do szeregu schorzeń i chorób,  a w skrajnych przypadkach zatruć.

Materiały do pobrania
{"register":{"columns":[]}}