LABORATORIUM NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA POBÓR I WARUNKI TRANSPORTU PRÓBKI POBRANEJ PRZEZ KLIENTA.
SPOSÓB POBRANIA PRÓBKI ORAZ WARUNKI JEJ TRANSPORTU MAJĄ ISTOTNY WPŁYW NA UZYSKIWANE WYNIKI BADAŃ.
WYNIKI BADAŃ Z PRÓBEK POBRANYCH PRZEZ KLIENTA MOGĄ MIEĆ OGRANICZONE ZASTOSOWANIA PRAWNE.
POBIERANIE PRÓBEK WODY
- Przed pobraniem próbek należy spuszczać wodę przez ok. 10 minut w celu oczyszczenia kurka i ustabilizowania przepływu i składu wody.
- Bezpośrednio przed pobraniem próbek należy usunąć dodatkowe akcesoria z kranu (np. perlator, sitko), oczyścić dokładnie kurek wodą z detergentem i wytrzeć do sucha czystą ściereczką, a następnie spuszczać wodę jeszcze przez kilka minut.
- Jako pierwsze pobiera się próbki do badań fizycznych i chemicznych a następnie do badań mikrobiologicznych.
Pobieranie próbki do badań fizycznych i chemicznych
Wodę do badań -w zakresie barwy, mętności, stężenia jonów wodoru (pH, odczyn), przewodności elektrycznej, jonu amonu, azotanów, azotynów, chlorków, siarczanów, fluorków, twardości, manganu ) pobierać do butelki PET o pojemności min 1,5 litra. Butelkę przepłukać dwukrotnie pobieraną wodą, napełnić ją pod korek i natychmiast zamknąć. W przypadku oznaczania innych parametrów sposób pobrania próbki należy ustalić z laboratorium.
Pobieranie próbki do badań mikrobiologicznych
Bezpośrednio przed pobraniem próbek oczyścić kurek tak jak w przypadku pobierania próbek do badań fizycznych i chemicznych. Następnie zdezynfekować końcówkę kurka poprzez jego opalenie płomieniem (używając np. waty zwilżonej spirytusem skażonym, lub palnika) lub chemicznie zanurzając końcówkę kurka na 2-3 minuty w 70% etanolu. Po wykonaniu tych czynności jeszcze kilka minut spuszczać wodę.
Wodę do badań mikrobiologicznych pobierać wyłącznie do jałowych butelek z aktualnym terminem przydatności do użycia. Do wód chlorowanych należy stosować butelkę z tiosiarczanem sodu. Butelkę odwinąć z papieru, wyjąć korek ujmując go za kapturek, a po jej napełnieniu wodą do 4/5 objętości natychmiast ją zamknąć korkiem. Korek należy trzymać w czasie pobierania próbki w ręce dolną częścią do dołu, chroniąc go przed zanieczyszczeniem. Jałowe pojemniki są do pobrania w laboratorium.
Transport próbek wody
Próbki należy transportować w termotorbie, w temperaturze 5 ± 3ºC i dostarczyć do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 6 godzin od momentu ich pobrania.