W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Laboratorium Badań Środowiskowych i Żywności

Prezentacja laboratorium

Od grudnia 2003 roku Laboratorium Badań Środowiskowych i Żywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie posiada Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji nr AB 451 potwierdzający spełnienie wymagań normy
PN-EN ISO/IEC 17025
oraz kompetencje techniczne w zakresie akredytowanych metod badawczych.

Do podstawowych zadań Laboratorium należy:

  1.  Badanie próbek wody, żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz badania środowiskowe w tym:
  • wykonywanie badań mikrobiologicznych oraz fizyko-chemicznych wody
    w ramach monitoringu wody przeznaczonej do spożycia
    przez ludzi,
  • wykonywanie badań mikrobiologicznych wody z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w ramach oceny jakości wody,
  • wykonywanie badań mikrobiologicznych oraz fizyko-chemicznych wody
    na pływalniach w ramach oceny jakości wody,
  • wykonywanie badań mikrobiologicznych oraz fizyko-chemicznych wody mineralnej, źródlanej i stołowej,
  • badanie parazytologiczne piasku z piaskownic i plaż, wyłącznie w ramach interwencji na zlecenie właściwego miejscowo PPIS,
  • badanie produktów żywnościowych, dodatków do żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością pod względem fizycznym, chemicznym, mikrobiologicznym i oceny organoleptycznej w ramach urzędowej kontroli i monitoringu,
  • wykonywanie testów specjalistycznych aparatów rtg do zdjęć wewnątrzustnych,
  • wykonywanie pomiarów pól elektromagnetycznych w przestrzeni pracy,
  • wykonywanie innych badań, w ramach możliwości technicznych Laboratorium, wynikających z realizacji zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  1. Pobieranie próbek do badań.
  2. Realizacja Polityki Jakości w Laboratorium oraz ciągłe doskonalenie systemu zarządzania zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz dokumentami PCA.
  3. Współpraca z komórkami organizacyjnymi Wojewódzkiej Stacji w zakresie realizacji zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Laboratorium zatrudnia fachowy personel z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, który podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, zdobywanie specjalizacji zawodowych oraz kierunkowe studia podyplomowe.

Laboratorium od wielu lat współpracuje z różnymi placówkami naukowo - badawczymi korzystając z ich doświadczeń i pomocy merytorycznej. Laboratorium współpracuje również z Gdańską Fundacją Wody, Laboratoriami innych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Od  początku  istnienia  Wojewódzka  Stacja  Sanitarno-Epidemiologiczna  w  Olsztynie

związana jest z Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie (aktualnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny - Państwowy Instytut Badawczy).

Od 1994 roku WSSE w Olsztynie jest członkiem Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB.

W zakresie budowy systemu zarządzania oraz wykonywania badań  personel Laboratorium szkolony jest na kursach organizowanych między innymi przez:

  • Polskie Centrum Akredytacji,
  • CE2 Centrum Edukacji w Lublinie,
  • Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB,
  • Gdańska Fundacja Wody Centrum Szkoleniowe,
  • MAAG Lab-Kompetencje,
  • Centrum Naukowo-Techniczne A2K CeNT s.c.,
  • Centralny Instytut Ochrony Pracy w Warszawie,
  • Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie,
  • Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie,
  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Krakowska,
  • Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Laboratorium Badań Środowiskowych i Żywności w latach 2003-2009, z funduszy UE w ramach projektów Phare i Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury oraz z Funduszu Ochrony Środowiska, doposażone zostało w nowoczesny sprzęt analityczny umożliwiający rozszerzenie badań żywności i wody. Laboratorium otrzymało między innymi kompletne wyposażenie pozwalające na prowadzenie badań mikrobiologicznych żywności techniką PCR (polimerazowej reakcji łańcuchowej).

 

Co roku Laboratorium korzysta z dofinansowania zakupów wyposażenia pomiarowego z WFOŚiGW lub NFOŚiGW. Dzięki temu wdrożono nowe kierunki badań między innymi:

  • identyfikację i oznaczanie swoistego DNA dla werotoksycznych Escherichia coli techniką PCR i real-time PCR,
  • stwierdzenie obecności materiału genetycznego norowirusów w próbkach żywności
    i w próbkach środowiskowych,
  • stwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusowego zapalenia wątroby typ A metodą real-time RT-PCR,
  • stwierdzenie obecności enterotoksyn gronkowcowych A, B, C, D i E w produktach żywnościowych i izolatach bakteryjnych techniką ELISA,
  • rozszerzono badania dotyczące oznaczania mykotoksyn w próbkach żywności
    z wykorzystaniem technik HPLC i HPLC/MS,
  • rozszerzono badania dotyczące oznaczania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w próbkach wody i żywności z wykorzystaniem technik HPLC.

Laboratorium poszerza swój zakres badań dostosowując go do nowych wydań norm i rozporządzeń.

Od 2012 roku laboratorium jako jedno z pierwszych laboratoriów w ramach inspekcji sanitarnej wykonuje akredytowane badania w kierunku wykrywania obecności shigatoksycznych Escherichia coli STEC w próbkach żywności przy użyciu technik biologii molekularnej.

 

W 2019 roku Ministerstwo Środowiska nadało Laboratorium Badań Środowiskowych i Żywności statut Zakładu Inżynierii Genetycznej. To jedyne laboratorium w ramach
inspekcji sanitarnej posiadające zezwolenie na prowadzenie prac przy użyciu mikroorganizmów modyfikowanych genetycznie - GMM.

W laboratorium prowadzone są badania akredytowaną metodą genetyczną w kierunku wykrywania obecności wirusów WZW typu A oraz norowirusów NoV GI, GII w owocach miękkich oraz w warzywach liściastych dla próbek z woj. warmińsko-mazurskiego, jak również dla próbek z innych województw.

 

Laboratorium uczestniczy w krajowych i międzynarodowych programach badań międzylaboratoryjnych, ciągle rozszerzając zakres badań, szczególnie związanych z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury analitycznej dostosowując metody badań do najnowszych europejskich i międzynarodowych norm metodycznych.

Wszystko to daje gwarancję pracy Laboratorium Badań Środowiskowych i Żywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie na dobrym profesjonalnym poziomie i sprawia, że wyniki badań są rzetelne, wiarygodne i użyteczne.

{"register":{"columns":[]}}