Informacje podstawowe
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. 2023 poz. 1179, ze zm.), zwanej dalej "ustawą o KGW", Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwana dalej "ARiMR' prowadzi Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich, zwany dalej "KRKGW".
Ustawa o KGW określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich reprezentuje interesy i działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspiera wszechstronny rozwój terenów wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich w szczególności:
-
prowadzi działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
-
prowadzi działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
-
wspiera rozwój przedsiębiorczości kobiet;
-
inicjuje i prowadzi działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
-
upowszechnia i rozwija formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych;
-
reprezentuje interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
-
rozwija kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną.
Koła gospodyń wiejskich mogą współpracować i współdziałać ze sobą w zakresie realizacji ww. zadań, w tym celu mogą na zasadzie dobrowolności zrzeszać się i tworzyć związki kół gospodyń wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich wpisane do KRKGW może otrzymywać dotacje celowe na realizację ustawowo określonych zadań, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Do KRKGW wpisywane są koła gospodyń wiejskich oraz związki kół gospodyń wiejskich.
Postępowanie w sprawach o wpis lub zmianę wpisu koła gospodyń wiejskich do rejestru jest wolne od opłat.
KRKGW jest jawny i każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w rejestrze oraz otrzymać nieodpłatnie poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z rejestru.
KRKGW zawiera dane i informacje zawarte we wniosku o wpis koła do rejestru oraz inne dane dotyczące koła, zamieszczone według następującego porządku:
-
data wpisu do rejestru i daty wpisów późniejszych zmian danych zawartych we wniosku o wpis koła do rejestru, w tym zmian statutu koła;
-
nazwa koła, adres siedziby koła, numer identyfikacyjny koła w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli numer taki został nadany, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) koła;
-
lista założycieli koła;
-
informacja o osobie lub osobach umocowanych do reprezentacji koła oraz o sposobie tej reprezentacji;
-
informacja o oświadczeniach założycieli koła zawartych we wniosku o wpis koła do rejestru;
-
lista członków koła zawierająca miejsce stałego zamieszkania oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) członka, a w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego - z kodem kraju tej osoby oraz numerem jej paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego jej tożsamość;
-
informację o zrzeszeniu koła w gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, o których mowa w ustawie z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników – o ile koło jest zrzeszone w takim związku.
UWAGA! Na podstawie przepisów ustawy o zmianie ustawy o KGW z dnia 24 czerwca 2021 r., KRKGW jest jawny, z wyłączeniem danych członków koła gospodyń wiejskich wymienionych w art. 13 pkt 6 ustawy o KGW.