Wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich koła działającego na podstawie odrębnych przepisów
Koła gospodyń wiejskich działające na podstawie przepisów dotychczasowych, w szczególności na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 2019 2024 r., poz. 491 t.j.263, ze zm.) lub na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r., poz. 2261), mogą zostać wpisane do KRKGW o ile dostosują statuty do wymagań ustalonych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich i wystąpią z wnioskiem o dokonanie wpisu koła gospodyń wiejskich do KRKGW zgodnie z przepisami ustawy o kołach gospodyń wiejskich.
Dodatkowo, jeżeli w dniu 29 listopada 2018 r. koło gospodyń wiejskich działało na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub ustawy Prawo o stowarzyszeniach, mogą zostać wpisane do KRKGW w miejscowości, gdzie ma siedzibę inne Koło, uprzednio wpisane do KRKGW.
Powyższa zasada obowiązuje od dnia 22 października 2024 r.
Wówczas do wniosku należy obowiązkowo dołączyć Załącznik dla koła działającego w dniu 29 listopada 2018 r. (formularz W-1.3/566) oraz dokumenty potwierdzające działanie koła na dzień 29 listopada 2018 r.
Dokumentami poświadczającymi działalność koła w dniu 29 listopada 2018 r. może być m.in.: statut koła (dotyczy koła posiadającego osobowość prawną), regulamin koła (dotyczy koła działającego jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego lub samodzielne koło gospodyń wiejskich, działające na podstawie regulaminu rejestrowanego w wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych lub stowarzyszenia zwykłego), zaświadczenie wydane odpowiednio przez starostę lub kółko rolnicze lub gminny/wojewódzki/Krajowy związek rolników, kółek i organizacji rolniczych.
Pozostałe zasady wpisu do KRKGW, są tożsame z ogólnymi zasadami dotyczącymi wpisu kół, tworzonych na podstawie przepisów ustawy o KGW.