W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej: Innowacyjne technologie vs. bezpieczeństwo pożarowe

04.12.2024

Poligon szkolny, dwóch strażaków w ubraniach specjalistycznych z maską rozciąga płachtę gaśniczą nad płonącym wrakiem samochodu, w głębi stojący obserwatorzy pokazu

W dniach 28-29.11.2024 r. na terenie Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie odbyły się szkolenia dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Mottem przewodnim szkoleń było hasło: „Innowacyjne technologie vs. bezpieczeństwo pożarowe”.

Pierwsze szkolenie dotyczyło przedstawienia wymagań technicznych dla magazynów energii oraz zagrożeń pożarowych związanych z ryzykiem ich eksploatacji. Szkolenie miało na celu przedstawienia rzeczoznawcom zagadnień z zakresu magazynów energii oraz instalacji PV w oparciu o aktualne akty prawne oraz normy i wiedzę techniczną. W trakcie szkolenia rzeczoznawcy zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi zagrożeń ze strony prądu stałego i zmiennego oraz ze sposobami zapobiegania zagrożeniom pożarowym dzięki odpowiedniej wiedzy technicznej. Poprzez zajęcia pokazowe na poligonie szkolnym przeprowadzone przez szkolną JRG oraz st. kpt. Piotra Gonerę, uczestnikom szkolenia zaprezentowane zostały praktyczne przykłady dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa ekipom ratowniczym.

W drugim dniu szkolenia przedstawiono wymagania techniczne dla magazynów energii oraz zagrożenie pożarowe związane z ryzykiem ich eksploatacji. Szkolenie miało na celu przedstawienia rzeczoznawcom zagadnień z zakresu oceny zagrożenia wybuchem w odniesieniu do stancji tankowania wodoru. W trakcie szkolenia rzeczoznawcy zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi oceny zagrożenia wybuchem oraz urządzeniami stosowanymi w strefach zagrożenia wybuchem a także wymaganiami zawartymi w aktach prawnych oraz normach w odniesieniu do stacji tankowania wodoru. W trakcie zajęć pokazowych w szkolnym laboratorium uczestnicy mogli obserwować występowanie zjawisk pożarowo – wybuchowych na przykładzie eksperymentów z wodorem. Zajęcia pokazowe przeprowadzili kpt. Ariel Włodarczyk oraz mł. asp. Kamil Kończalski.

Wykłady poprowadzili uznani fachowcy z branży magazynów energii oraz stacji tankowania wodoru m.in. z PKN ORLEN, TAURON, ZPUE, AGH, CNBOP oraz KG PSP.

Opracowanie: st. bryg. Robert Żuczek (CS PSP)

Materiał filmowy

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}