W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kolejność nawigacji i odczytu na stronach internetowych

Kolejność elementów na stronie internetowej powinna być określona w kodzie HTML i tak samo wyświetlana w przeglądarce. To ułatwi zrozumienie sposobu ich używania użytkownikom, w tym korzystającym z technologii asystujących.

Ogólni omawiamy tentemat na stronie Kolejność nawigacji i odczytu (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Kolejność nawigacji i odczytu w HTML

Gdy tworzysz strony internetowe, dbaj o spójną kolejność elementów w kodzie źródłowym z kolejnością wizualną. Na przykład, jeśli wizualnie logotyp jest przed menu nawigacyjnym, to taka kolejność także powinna być w kodzie.

W uzasadnionych sytuacjach kolejnością odczytu i nawigacji możesz zarządzić za pomocą atrybutu tabindex. Stosuj go jednak rozważnie, bo może powodować niestandardowe działanie elementów, a tym samym problemy z dostępnością cyfrową.

  • tabindex=”0” — dodaje element do tabulacji (czyli uwzględnia ten element podczas nawigacji za pomocą przycisku Tab na klawiaturze). Linki, przyciski czy pola formularzy są domyślnie uwzględniane podczas tabulacji i nie musisz dodawać do nich tego atrybutu;
  • tabindex z ujemną liczną całkowitą — usuwa element z tabulacji. Jeśli dodasz tabindex="-1" do elementu strony, sprawisz, że ten element będzie pominięty przy nawigacji Tabem (nie będzie on oznaczony przez fokus, a czytnik nie zgłosi go), chyba że zapewnisz to np. poprzez JavaScript;
  • tabindex z dodatnią liczbą całkowitą — określa kolejność elementów podczas tabulacji. Jeśli dodasz taki tabindex do elementu strony, sprawisz, że ten element będzie nawigowalny i odczytywany według kolejności określonej w tabindexie, zamiast kolejności, która wynika z kodu HTML. Na przykład element z tabindex=”2” czytnik odczyta po elemencie z tabindex=”1”, ale przed elementem z tabindex=”3” i tak dalej.

Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}