Forum Think Tanków - 3 lipca
Spotkania ekspertów w formacie Think Tank Forum zostały zainicjowane podczas polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim. Ta platforma współpracy z jednej strony stanowi ważne merytoryczne wsparcie dla Polski jako gospodarza Szczytu Bałkanów Zachodnich, z drugiej zaś wspiera współdziałanie organizacji eksperckich i pozarządowych z państw UE i Bałkanów Zachodnich. Środowiska eksperckie pełnią istotną rolę w Procesie Berlińskim – monitorują realizację zobowiązań państw bałkańskich, przygotowują analizy i rekomendacje przed spotkaniami na szczeblu politycznym. Pogłębianie współpracy środowiska eksperckiego służy wypracowywaniu wspólnych propozycji rozwiązań istotnych problemów regionu. Włączanie ekspertów z Bałkanów Zachodnich w sieci ośrodków badawczych z UE służy też wzajemnemu zwiększaniu kompetencji, umożliwia wymianę doświadczeń i informacji.
Istotnym celem spotkań w ramach Think Tank Forum jest omówienie osiągnieć i wyzwań związanych z polityką rozszerzenia UE i rozwijaniem Procesu Berlińskiego, które stoją przed nową Komisją Europejską.
Pierwsza konferencja ekspercka w ramach Think Tank Forum odbyło się w dniach 13-14 maja w Skopje. Konferencja Wzmocnienie integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich – lekcje z przeszłości, przygotowania na przyszłość została zorganizowana przez Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) i Instytut na Rzecz Demokracji Societas Civilis – Skopje (IDSCS) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Podczas sesji plenarnych skupiono się na doświadczeniach integracyjnych państw Europy Środkowej, wewnętrznych wyzwaniach UE i przyszłości polityki rozszerzenia. W serii debat w formule okrągłego stołu omówiono m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem i budową demokratycznych instytucji w regionie odpornych na wpływy państw trzecich oraz rozwiązywanie sporów dwustronnych.
Druga edycja Think Tank Forum, która odbędzie się 3 lipca, poświęcona będzie ewaluacji dotychczasowych osiągnięć w ramach Procesu Berlińskiego w aspekcie społeczno- gospodarczym i dyskusji nad rekomendacjami, które mają zwiększyć efektywność polityki rozszerzenia i instrumentów Procesu Berlińskiego. Pierwszy panel będzie poświęcony współpracy regionalnej w zakresie integracji gospodarek państw bałkańskich w aspekcie infrastrukturalnym i pogłębiania współpracy handlowej. Druga sesja będzie poświęcona kwestiom społeczno-gospodarczym oraz głównym wyzwaniom, hamującym rozwój regionu takim jak na przykład problemy z funkcjonowaniem rządów prawa. Sesja trzecie dotyczyć będzie szerszej refleksji ekspertów bałkańskich nad efektywnością obecnej polityki UE wobec regionu i inicjatyw podejmowanych w ramach Procesu Berlińskiego. Przedstawione zostaną propozycje, które uczynią działania UE na Bałkanach bardziej efektywnymi, przyśpieszą proces transformacji społeczno-gospodarczej oraz integracji regionu z UE. Rekomendacje będące wynikiem cyklu debat zostaną przedstawione podczas spotkań ministerialnych, towarzyszących Szczytowi Bałkanów Zachodnich w Poznaniu.
Tematyka współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w kontekście Procesu Berlińskiego i przygotowań do szczytu w Poznaniu była też jednym z tematów dorocznej konferencji konsorcjum Think Visegrad, która odbyła się w Bratysławie w dniach 27-28 maja. W spotkaniu zorganizowanym przez Słowackie Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej (SFPA) uczestniczyli przedstawiciele think tanków z państw Grupy Wyszehradzkiej i państw bałkańskich. Wnioski z obrad zostały przekazane uczestnikom równolegle odbywającego się w Bratysławie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw V4 i Bałkanów Zachodnich, pod auspicjami słowackiej prezydencji w V4.
Opracowanie: Ośrodek Studiów Wschodnich
Materiały
ProgramThink_Tank_Forum,_Civil_Society_Forum_and_Business_Forum_Programme_.pdf 1.16MB