Polonia i Polacy za granicą
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada za reprezentowanie i ochronę interesów obywateli polskich oraz współpracę kulturalno-oświatową z Polakami zamieszkałymi za granicą. Zadanie to realizuje w ramach posiadanych kompetencji oraz poprzez koordynowanie prac z organami administracji rządowej oraz instytucjami publicznymi i pozarządowymi.
Współpraca ze środowiskami polskimi za granicą – czyli społecznością liczącą blisko 20 milionów ludzi – powinna być inkluzywna i ponadpartyjna. Z dużą satysfakcją odnotowujemy decyzję o powierzeniu Ministerstwu Spraw Zagranicznych z dniem 1 lipca 2024 r. nowych zadań i środków finansowych w obszarze polityki polonijnej, które dotychczas pozostawały w kompetencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podejmujemy wszelkie wysiłki, aby w trudnym okresie przejściowym skupić się na usprawnieniu całego systemu, który będzie służył Polonii, Polakom i Polsce.
Polonia i Polacy za granicą to integralna część narodu polskiego, grupa posiadająca prawo do uzyskiwania wszelkiego rodzaju wsparcia, ochrony i opieki ze strony państwa polskiego. Polityka wobec tej grupy stanowi ważną część polityki zagranicznej państwa i realizowana jest zgodnie z zasadą partnerstwa i solidarności, z uwzględnieniem podmiotowości partnerów polonijnych.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej o Polonii i Polakach za granicą
Sposoby realizacji polityki polonijnej
Główne kierunki polityki polonijnej
Instrumenty MSZ w zakresie polityki polonijnej
Rada do Spraw Polaków poza Granicami Kraju
Tożsamość narodowa i zachowanie języka polskiego
Konkursy dotacyjne MSZ w zakresie polityki polonijnej
Międzynarodowy Zespół do spraw Polonii i Polaków za Granicą