Projekty i przetargi dla ONZ. Jak zostać dostawcą?
- Jak zostać dostawcą dla WFP?
- Jak zostać dostawcą dla FAO?
- Jak zostać dostawcą dla IFAD?
- Jak zostać dostawcą dla WHO?
- Jak zostać dostawcą dla UNICEF?
- Jak zostać dostawcą dla UNOPS?
- Jak zostać dostawcą dla UN/PD?
- Jak zostać dostawcą dla UNON, UNHABITAT, UNEP?
- Jak zostać dostawcą na potrzeby działań UNOCHA?
Oferta na rynku projektów ONZ, to zamówienia na produkty i usługi o wartości średnio 18 mld USD rocznie. Rynek ten stale się rozwija i corocznie zwiększa swoją wartość. Profil oraz skala zamówień to możliwość zagranicznej ekspansji, na często trudne i egzotyczne rynki oraz wzmocnienie wizerunku firm. Niestety, polskie przedsiębiorstwa korzystają z tego rynku jedynie w minimalnym stopniu.
ONZ poszukuje towarów i usług ze wszystkich branż, takich jak: leki, środki antykoncepcyjne, sprzęt medyczny, sprzęt laboratoryjny szczepionki, materiały farmaceutyczne, paliwa i smary, żywność i napoje, sprzęt IT/ITC, artykuły gospodarstwa domowego, materiały edukacyjne, sprzęt telekomunikacyjny, pojazdy, urządzenia do zaopatrzenia w wodę oraz usługi: przewozu towarów, magazynowe i pocztowe, zarządcze i administracyjne, budowlane i remontowe, inżynieryjne i badawcze, telekomunikacyjne, przewozu osób, żywienie i noclegi, catering i dostawa żywności, doradcze, inżynieryjne, ubezpieczeniowe, z zakresu zarządzania inwestycjami, drukowanie.
System Narodów Zjednoczonych (NZ) składa się z wielu podmiotów: agencji, programów, funduszy, organów pomocniczych, organizacji wyspecjalizowanych. Ale system zakupów jest w dużej mierze zintegrowany, chociaż wciąż niektóre programy i agendy wykorzystują własne procedury. Dlatego też, w ramach poszukiwania stosownej dla siebie oferty, zalecamy sprawdzanie stron ONZ nie tylko scentralizowanych, ale też stron poszczególnych podmiotów.
Najważniejsze kroki postępowania dla zainteresowanych dostawami dla ONZ
1. Rejestracja UNGM - Zarejestruj swoją firmę na portalu ONZ
Rejestracja na portalu UNGM - UN Global Marketplace jest warunkiem koniecznym współpracy z 26 instytucjami systemu ONZ. Daje dostęp do szerokiego spektrum informacji o realizowanych projektach, ofertach przetargowych (także w trybie dedykowanych danej działalności alertów).
Rejestracja w systemie jest bardzo łatwa i nic nie kosztuje. System automatycznie dopasowuje firmy do organizacji zgodnie z profilem (system zawiera kody dla produktów i usług). Portal ten pozwoli skatalogować Państwa ofertę i na bieżąco przekazywać informacje nie tylko o otwarciu przetargu, ale również o najbliższych planach jeśli chodzi o zamówienia. Sami Państwo wybierają poziom aktywności odpowiadającej zdolnościom waszej firmy, finansowej sile i strategii.
Przedsiębiorcy mogą się rejestrować na 3 poziomach wartości kontraktów: A) poziom podstawowy – dla projektów o wartości do 40 tys. USD, B) poziom 1 dla projektów o wartości do 500 tys. USD, C) poziom 2 dla projektów o wartości powyżej 500 tys. USD. Więcej szczegółów dot. rejestracji dostępnych jest tutaj.
2. Rozpoznanie rynku
Wybierz podmiot, z którym zamierzasz współpracować i sprawdzaj jego programy prac.
Baza UNGM zawiera ogłoszenie o zamiarze udzielenia zamówienia. Zarejestrowany przedsiębiorca może zgłosić zainteresowanie udziałem w postępowaniu.
Link do scentralizowanych ofert przetargowych ONZ
3. Przygotowanie i składanie oferty
Bardzo dokładnie przeanalizuj dokumentację przetargową. Szczegółowo zapoznaj się z procedurą zamówieniową danej organizacji.
4. Rekomendacje dodatkowe
- Innowacyjny produkt - warto wyróżnić własną ofertę na tle innych – Czynniki, które wyróżniają jedne oferty od innych i stanowią dla nich wartość dodaną to: doświadczenie firmy w pracy przy podobnych projektach, innowacyjność, czy szczególna dbałość o społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa, przyjazne środowisku.
- Zasady UNGC - Agencje ONZ zachęcają też dostawców do przestrzegania zasad UN Global Compact.
- Zawiązuj konsorcja – może to zwiększyć szanse firmy na zdobycie większych kontraktów. Poszukuj na miejscu doświadczonych partnerów zainteresowanych wspólną realizacją projektu lub zamówienia. Rozważ współpracę z lokalnym wykonawcą lub podwykonawcą np. pośród tych, którzy już byli dostawcami.
- Pozostawaj w kontakcie z przedstawicielstwami regionalnymi wybranych organizacji, W razie jakichkolwiek wątpliwości, zwróć się z zapytaniem do zamawiającego (najlepiej na piśmie), chociaż bezpośredni kontakt z niektórymi podmiotami może nie być możliwy .
- Pozostawaj w kontakcie z właściwymi przedstawicielstwami dyplomatycznymi RP lub z DWE MSZ:
SPRP ONZ Genewa
tel:+41 22 710 9798 /e-mail: genewa.onz.sekretariat@msz.gov.pl
SPRP ONZ Nowy Jork
telefon: +1 646 559 7552 / e-mail: nowyjork.onz.sekretariat@msz.gov.pl
SPRP ONZ Wiedeń
tel: +43 1 87015 804, +43 1 87015 816/ e-mail: wieden.onz.sekretariat@msz.gov.pl
SPRP ONZ Rzym (FAO, WFP)
tel: +39 06.36204240/ e-mail: rzym.fao@msz.gov.pl
SPRP ONZ Nairobi
tel: +254 20 71200 19/ e-mail: nairobi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
SPRP ONZ Paryż (UNESCO)
tel: +33 145 682 99/e-mail: dl.poland@unesco-delegations.org
SP RP przy UE Bruksela
tel: +32 02 7804 200 / e-mail: bebrustpe@msz.gov.pl / https://www.gov.pl/web/ue/stale-przedstawicielstwo
Ambasada RP Kopenhaga
tel: +45 39 46 77 00 /e-mail: copenhagen.info@msz.gov.pl
Ambasada RP Waszyngton (GBS)
tel: +1 202 499 1700/ e-mail: washington.amb@msz.gov.pl
Ambasada RP Londyn (EBOR)
tel: +44 207 2913 520 / e-mail: londyn@msz.gov.pl
Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ
tel.: +48 22 523 9203 / E-mail: DWE.Sekretariat@msz.gov.pl
Dane kontaktowe wszystkich placówek są dostępne w zakładce Polskie przedstawicielstwa na świecie.
- Jeśli przegrywasz przetarg, nie poddawaj się - W przypadku przegrania przetargu należy niezwłocznie zwrócić na piśmie się o informację zwrotną i komentarz dot. całego procesu zakupowego (np. możliwość taka istnieje w wypadku przetargów o wartości przedmiotu zamówienia przekraczającej 200 tys. USD w UN/PD – Debriefing and Procurement Challenges.
5. Przydatne odnośniki
Kodeks postępowania dostawcy systemu NZ
Przewodniki ONZ: