W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza!

14.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza jest zagrożeniem dla życia i zdrowia każdego z nas! Raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazał jednak, że m.in. dzięki lokalnym, regionalnym i krajowym działaniom w 2022 r. jakość powietrza w Polsce w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń poprawiła się. Każdy więc z nas może wpłynąć na lepszą jakość powietrza i swojego życia stając się beneficjentem tych działań. Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do tego by sprawdzić, jak to zrobić i jak zadbać o środowisko i o swoje zdrowie!

czyste powietrze

Sprawdź prognozę powietrza!

Jakość powietrza zależy od wielu czynników, także pogodowych, w tym przede wszystkim wysokości ciśnienia atmosferycznego i siły wiatru. Im niższe ciśnienie i większa prędkość wiatru tym lepsza jest jakość powietrza. Głównym jednak sprawcą zanieczyszczeń powietrza są tzw. kopciuchy i spaliny z pojazdów silnikowych.[1]

Zanim otworzysz okno, lub wyjdziesz na spacer, oprócz prognozy pogody, sprawdź prognozę powietrza na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ)! Jeśli pomiary wykażą duże stężenie gazowe w powietrzu, lepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, przykładowo do pracy, załóż specjalną maseczkę!

To właśnie GIOŚ kontroluje jakość powietrza w Polsce i sprawozdaje certyfikowane dane do Europejskiej Agencji Środowiska. Na terenie całego kraju, funkcjonuje sieć stacji monitoringu powietrza. Obecnie działa 287 stacji pomiarowych, których wyniki są udostępniane na portalu "Jakość Powietrza" i w aplikacjach na smartfony GIOŚ. Na stacjach prowadzone są automatyczne pomiary zanieczyszczeń gazowych: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu oraz automatyczne i manualne pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.

Zmień kopciucha, zostań prosumentem!

Instalując w swoim gospodarstwie własne źródło prądu, możesz mieć pewność, że pozyskana energia nie powstała w wyniku spalania, a ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, powietrze lub woda! Zatem jest czysta – bezemisyjna! Tak samo, jeśli zdecydujesz się wymienić swój stary, kopcący piec na nowoczesny lub pompę ciepła, nie tylko Ty, ale i Twoi sąsiedzi odetchną z ulgą i poczują lepszą jakość życia!

Coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję! W grudniu 2019 r. było 154 tys. prosumentów, aktualnie liczba ta przekroczyła 1mln 300 tys. Każdy może rozważyć posiadanie własnych źródeł energii, by mieć własny prąd i ciepło. Tym bardziej, że przyszli prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie z programów rządowych dotacji, takich jak np.:

Program „Czyste Powietrze”

We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program priorytetowy ,,Czyste Powietrze’’, który potrwa do 2029 r. Program skupia się na poprawie efektywności energetycznej budynków, w tym poprzez dotowanie instalacji fotowoltaicznych. W ramach programu beneficjenci mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na termomodernizację budynku, której częścią może być montaż paneli fotowoltaicznych. Program ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii konwencjonalnej. Dofinansowaniu podlega również audyt energetyczny, ocieplenie ścian, stropu, podłogi, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych, wymiana starego pieca – kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na nowoczesne źródło ciepła, instalacja CO (centralne ogrzewanie) i cwu, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz mikroinstalacje fotowoltaiczne. Maksymalne dofinansowanie w ramach programu to 136 200 zł.

Program ,,Mój Prąd’’

Program „Mój Prąd” ma na celu popularyzację i wspieranie inwestycji osób fizycznych w instalacje fotowoltaiczne. Uczestnicy tego programu mogą otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji na zakup i  montaż paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz innych elementów związanych z instalacją fotowoltaiczną. Beneficjenci będą mogli otrzymać bezzwrotną dotację nawet w wysokości do 58 000 zł. Wsparciem jest objęty nie tylko zakup mikroinstalacji PV, ale również magazynów energii i ciepła oraz kolektorów słonecznych i  pomp ciepła.

Pamiętaj jednak, że tak, jak w każdej inwestycji, aby w pełni wykorzystać jej zalety, powinieneś dobrze się do niej przygotować. Dlatego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zastosuj nasze poniższe rady:

  • oblicz przysługującą Ci wysokość wsparcia z użyciem kalkulatora dostępnego na stronie: czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji,
  • zapoznaj się z listą zweryfikowanych urządzeń i materiałów o potwierdzonej jakości, które kwalifikują się do dofinansowania. Aktualizowana co miesiąc lista znajduje się  na stronie: lista-zum.ios.edu.pl,
  • skonsultuj się ze swoim sołtysem. Sołtysi to najlepsi ambasadorzy programu „Czyste Powietrze” albo z wojewódzkim oddziałem funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW),
  • skontaktuj się z jednym z konsultantów Programu „Czyste Powietrze” pod nr tel. 22 340 40 80. Infolinia działa od poniedziałku  do piątku w godz. 8.00-16.00.

Przesiądź się do ekologicznego środka transportu!

Spaliny samochodów to drugie największe źródło zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Możesz jednak wybrać ekologiczny środek transportu i dać przykład innym. By wpłynąć na lepszą jakość powietrza i na swoje zdrowie, dobrym pomysłem będzie, jeśli przesiądziesz się do publicznego transportu drogowego, a letnią porą skorzystasz z jednośladów, jak rowery czy hulajnogi!

 

[1] Więcej na temat oceny jakości powietrza w Polsce można znaleźć w najnowszym raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022”.

{"register":{"columns":[]}}