W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru

03.06.2023

Zeroemisyjne rowery jako zielony środek transportu

Światowy_Dzień_Roweru

O zaletach rowerów powiedziano już wiele, podobnie jak i o korzyściach płynących ze zamiany samochodów osobowych na jednoślady. Jak się okazuje – to właśnie rowery są jednym z największych sprzymierzeńców miast w walce o osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, czyli neutralności emisyjnej związanej nie tylko z transportem, ale także innymi sektorami.

Przykładem miasta, które wprowadza działania mające popularyzować transport rowerowy jest Gdynia – zdobywca I miejsca w konkursie Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt w roku 2021 w kategorii Zrównoważony transport.

W Gdyni podjęto zdecydowane kroki, aby zredukować poziom hałasu oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji wpływających bezpośrednio na pogorszenie jakości powietrza. W tym celu zrealizowano inwestycję pod nazwą „Rowery cargo w Gdyni – wypożyczalnia i dofinansowanie zakupu”. W ramach przedsięwzięcia nabyto 13 rowerów cargo, zawarto umowę na najem 3 kolejnych oraz dokupiono niezbędne akcesoria, w tym urządzenia GPS. Pojazdy mają wsparciem w walce ze zbyt wysokim współczynnikiem zmotoryzowania mieszkańców.

Rowery cargo w Gdyni

Do tej pory przeciwnicy rowerów zwracali uwagę na brak możliwości efektywnego i wygodnego transportu osób i towarów. Te ograniczenia są jednak likwidowane dzięki wprowadzeniu do przestrzeni miejskiej zeroemisyjnych rowerów cargo ze wspomaganiem elektrycznym. Mieszkańcy mogli korzystać z nich bezpłatnie przez określony czas, a w niektórych przypadkach oferowano im również dofinansowanie zakupu własnego pojazdu. Z tej możliwości skorzystało 12 osób, które otrzymało od miasta do 5000 zł dopłaty. Inwestycja okazała się sukcesem – wypożyczalnie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Elektryczne rowery są nieustannie w użyciu, co w efekcie zmniejszyło częstotliwość korzystania z samochodów osobowych i zachęciło niektórych do zakupu własnego egzemplarza.

Dzięki inwestycji udało się zmniejszyć emisję pochodzącą z transportu i zapoczątkować dyskusję na temat potrzeby równoważenia go w przestrzeni miejskiej. Zadbano także o stan terenów zielonych, które do tej pory bardzo często służyły jako miejsce nielegalnego parkowania.

Rower jest doskonałym środkiem transportu nie tylko w Gdyni, ale w każdym mieście i na wsi. Z jego dobrodziejstw możemy korzystać niemal przez cały rok. Będziemy dbali dzięki temu o stan środowiska, nasze zdrowie i zdecydowanie poprawimy jakość swojego życia. Pamiętajmy o tym nie tylko w Światowy Dzień Roweru.

Rowery cargo w Gdyni

O konkursie

Celem konkursu Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw będą uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji. Zachęcamy do udziału w IV edycji konkursu! Tegoroczne obszary tematyczne dotyczą zakładania terenów zieleni na obszarach zdegradowanych i odbetonowanych oraz zatrzymania wód opadowych w miejscu ich opadu. Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca. Wszelkie informacje, w tym regulamin oraz link do formularza zgłoszeniowego znajdą Państwo na stronie: gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/miasto-z-klimatem

{"register":{"columns":[]}}