W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba

07.09.2022

Potrzeba wzmocnienia międzynarodowej współpracy na poziomie globalnym i regionalnym w zakresie poprawy jakości powietrza, przyświecała inauguracjom Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla błękitnego nieba. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2019, a obchodzimy go właśnie 7 września.

KV-logo

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem globalnym, z którym borykają się wszystkie państwa, zarówno te rozwinięte jak i rozwijające się. Szacuje się, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha dziś 99% światowej populacji. Źródła zanieczyszczeń są bardzo różnorodne – od przemysłu, przez transport czy ogrzewanie domów, po sposób gospodarowania terenem. Zanieczyszczenie powietrza jest też niestety jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie, umiera z jego powodu nawet 7 milionów osób rocznie. Wpływa ono negatywnie na nasze zdrowie na szereg sposobów – osłabia układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. Powoduje choroby płuc i serca, w tym także nowotwory. Badania wskazują, że może się przyczyniać do tak, wydawałoby się niespodziewanych schorzeń, jak otyłość czy depresja.

Dlatego też niezwykle ważne jest podejmowanie wszelkich możliwych działań, które przyczyniłyby się do poprawy jakości powietrza. Do głównych z nich należą między innymi:

  • Wymiana przestarzałych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach. Szczególnie ważna jest likwidacja pieców najstarszego typu, tak zwanych kopciuchów, jednak warto zupełnie zrezygnować z kotłów na paliwa stałe. Można zastąpić je kotłami gazowymi, pompami ciepła, a jeśli to możliwe, szczególnie warto podłączyć się do sieci ciepłownicze, gazowe lub zbiorowego zaopatrzenia w ciepło systemowe;
  • Ograniczenie transportu samochodowego na rzecz komunikacji zbiorowej czy ruchu pieszego bądź rowerowego na krótszych dystansach. Warto zauważyć, że emisje pyłów z transportu nie pochodzą jedynie ze spalania paliw, ale także ze ścierania opon, nawierzchni, tarcz hamulcowych, czy w wyniku tak zwanego unosu wtórnego, gdy przejeżdżający pojazd wzbija w powietrze pył leżący na drodze;
  • Zazielenianie przestrzeni. Roślinność potrafi wyłapywać cząstki stałe z powietrza -silne zasklepienie powierzchni wpływa na spadek jakości powietrza, ponieważ sucha i nagrzana powierzchnia przyczynia się do zwiększenia udziału ilości pyłu i innych szkodliwych dla zdrowia ludzi substancji chemicznych. Zieleń miejska wymieniana jest jako podstawowy element mający wpływ m.in. na łagodzenie temperatury w miastach czy prawidłowe gospodarowanie wodami opadowymi, nawet na obszarach silnie zurbanizowanych. I pamiętajmy, że ochrona powietrza, którym oddychamy, to jedynie ułamek korzyści, które przynoszą rośliny w naszym otoczeniu!

Jak widać, są to działania, które powinni podejmować zarówno obywatele, jak też przedsiębiorstwa, administracja rządowa i samorządowa czy instytucje międzynarodowe. Każdy z nas może dołożyć coś od siebie dla czystego powietrza!

Istotnym wsparciem w celu poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych w Polsce jest Program „Czyste Powietrze”. W ramach Programu wdrażanego od 2018 można otrzymać aż do 79 000 zł na modernizację swojego domu – by powietrze, którym oddychamy w naszej okolicy było jak najlepszej jakości. Dodatkowo w Programie biorą udział banki, które w ramach Kredytu Czyste Powietrze (dotacją z Programu przeznaczona jest na częściową spłatę kapitału kredytu) oferują również swoje wsparcie. Natomiast gminy, które na swoim terenie tworzą punkty konsultacyjno–informacyjne Programu „Czyste Powietrze” służą poradą i wsparciem dla swoich mieszkańców, aby Ci mieli szansę wybrać najefektywniejsze rozwiązanie w zakresie doboru źródła ciepła i docieplenia własnego budynku przy jednoczesnym skorzystaniu z dofinansowania dostępnego w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

Więcej o programie: https://czystepowietrze.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}