Dzień służby publicznej
23.06.2022
Od 2003 roku, 23 czerwca obchodzimy ustanowiony przez ONZ Dzień Służby Publicznej. Celem obchodów jest podkreślenie udziału i znaczenia usług publicznych w życiu społecznym, a także zaangażowania i pracy osób działających w Służbie Publicznej. Osoby te to urzędnicy urzędów centralnych i samorządowych, ale także policjantki , strażacy, nauczycielki, lekarze i pielęgniarki, pracownicy transportu publicznego i wielu, wielu innych.
Jednym z wielu działań służby publicznej jest także prowadzenie edukacji ekologicznej. Tym zajmują się między innymi pracownicy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ministerialny Departament Edukacji i Komunikacji koordynuje działania dotyczące całego spektrum tematów, którymi zajmuje się urząd: od gospodarki odpadami, przez ochronę różnorodności biologicznej po zmiany klimatu i transformację energetyczną. Korzystamy z różnorodnych narzędzi, skierowanych do różnych grup odbiorców. Współpracujemy z mediami i twórcami i twórczyniami internetowymi. Kierujemy przekazy do dzieci i młodzieży, do specjalistów, albo do ogółu społeczeństwa - zależnie od zidentyfikowanych potrzeb.
Ministerstwo prowadzi m.in. kampanię medialną Nasz Klimat uczącą Polki i Polaków czym są zmiany klimatu, jak wpływają na nie nasze wybory i zachowania i co możemy robić, żeby im przeciwdziałać. Kampania to m.in. konkursy dla różnych grup odbiorców, spoty telewizyjne, artykuły edukacyjne na stronie internetowej i posty w mediach społecznościowych, a także kampania internetowa, której celem jest dotarcie z treściami edukacyjnymi do jak największej grupy osób.
Realizujemy też kampanie medialne Nasze Śmieci i Czyste Powietrze. Uczymy w nich odpowiednio: jak prawidłowo segregować odpady, czemu należy to robić i jak wygląda proces recyklingu oraz zachęcamy do korzystania z dofinansowań na modernizację źródeł ciepła i ogrzewania swoich domów. Dążymy do tego, żeby Polki i Polacy wiedzieli jak dbać o swoje otoczenie, ale także by wiedzieli o szansach i możliwościach, jakie dają krajowe programy dofinansowań.
W ramach działań edukacyjnych prowadzone są też konkursy, takie jak np. konkurs Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt, dzięki któremu możemy zapoznać przedstawicieli samorządów miejskich z nowoczesnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami inwestycyjnymi, dzięki którym ich miasta mogą stawać się bardziej przyjaznymi dla klimatu. Z kolei w konkursie Klimatyczny Człowiek Roku nagradzamy i promujemy osoby zaangażowane w prospołeczne lub edukacyjne działania na rzecz klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu i na rzecz adaptacji do zmian klimatu.
Każdego roku uczestniczymy w wielu imprezach plenerowych – festiwalach nauki, piknikach z okazji Dnia Dziecka lub Dnia Ziemi. W imprezach organizowanych przez Parki Narodowe, samorządy lokalne lub szkoły. Na naszych stoiskach edukujemy, prowadzimy warsztaty, rozdajemy materiały edukacyjne, mówimy o naszych działaniach.
Edukacja ekologiczna, to także edukacja formalna, czyli ta prowadzona w szkołach, skierowana do uczniów. Odpowiedzialne za nią są szkoły i Ministerstwo Edukacji i Nauki, jednak resort klimatu i środowiska wspomaga te działania, m.in. koordynując prace zespołu ds. edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia. Wspólnie opracowujemy scenariusze zajęć z zakresu edukacji klimatycznej.
Edukacja ekologiczna prowadzona jest przez wiele różnych podmiotów: fundacje i stowarzyszenia, indywidualnych aktywistów, uczelnie, prywatne przedsiębiorstwa. Jednak udział służby publicznej jest tutaj nie do przecenienia, co warto podkreślać w dzisiejszym dniu.