W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziś Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

20.10.2023

20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów to „Doceń lokalność!”. W całej Polsce odbywają się różnego rodzaju inicjatywy, by uczcić ten dzień. To ważne dla środowiska święto służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się, pracujemy, byśmy mogli chronić to, co jest w nich najcenniejsze. Przy tej okazji chcemy Państwu pokazać projekty, które zrealizowano w polskich miastach w celu poprawy stanu środowiska i lokalnego krajobrazu. Poznaliśmy je i doceniliśmy w czwartej edycji konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.

Fot. plakat Dnia Krajobrazu 2023, Antonina Nowak „Haft”

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, kluczowej deklaracji Państw dostrzegających potrzebę zachowania tego elementu środowiska.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska od wielu lat wspiera inicjatywy służące poprawie jakości środowiska, w tym krajobrazu. W konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”, już po raz czwarty przyznało nagrody dużym i małym miastom, które zrealizowały nowoczesne, efektywne, zielone projekty miejskie, służące poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Laureatami pierwszych miejsc zostały miasta: Bogatynia, Kraków i Racibórz. Zachęcamy do ich odwiedzenia!

Wybierając się do Krakowa, warto odwiedzić zrewitalizowany Park Lotników Polskich, który nagrodziliśmy I miejscem w kategorii „Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców”. Szczególną uwagę przyciąga zrealizowane w tym projekcie oczko wodne oraz pawilon kawiarniano-edukacyjny.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, chmura, drzewo, niebo
Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Urząd Miasta w Krakowie

W Bogatyni natomiast, warto zobaczyć przepięknie zrewitalizowany teren po byłym placu dworca PKS. Ten projekt zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Zakładanie terenów zieleni w gruncie na obszarach poprzemysłowych, powyrobiskowych oraz innych zdegradowanych terenach miejskich, a także w miejscu usuniętej nawierzchni zabetonowanej/uszczelnionej, w miastach do 70 tys. mieszkańców”.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, roślina, drzewo, fioletowy
Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni

Doceniliśmy także społeczny projekt „Krok do błękitnej infrastruktury” - ogrodu deszczowego przy Przedszkolu nr 23 w Raciborzu. Ten projekt, który zdobył I miejsce w kategorii małych miast do 70 tys. mieszkańców, dotyczącej zatrzymania wód opadowych w miejscu ich opadu, warto zobaczyć nie tylko ze względu na jego walory lokalnego krajobrazu, ale także by zainspirować tego typu inicjatywami już najmłodszych członków społeczności.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, Runo, dom, Architektura krajobrazu
Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Urząd Miasta w Raciborzu

To tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić ze względu na ich wyjątkowy charakter krajobrazowy i lokalny. W Polsce jest ich o wiele więcej, a w święto krajobrazu można wziąć udział w wielu inicjatywach, które nam to umożliwią.

Inauguracyjnym punktem tegorocznych obchodów święta krajobrazu będzie spacer krajobrazowy po zielonym Żoliborzu -„Krajobraz miasta – Warszawa, historyczny „zielony” Żoliborz”, na który zapraszają Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W sobotę, 21 października 2023 r., architekci krajobrazu, pracownicy Katedry Architektury Krajobrazu, Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW, poprowadzą spacer trasą obejmującą park Stefana Żeromskiego, plac Inwalidów i Al. Wojska Polskiego oraz park „Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie”.

Warto też wspomnieć o spacerze krajobrazowym po Parku w Reptach na Górnym Śląsku, który odbędzie się w niedzielę 22 października. Park w Reptach to miejsce, gdzie spotykają się dwie bardzo ważne formy ochrony przyrody – Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy i obszar Natura 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie. Z przyrodniczego punktu widzenia park wyróżnia jeden z najstarszych drzewostanów na Górnym Śląsku, dominują tu nawet 200-letnie buki oraz dęby, graby, jesiony, lipy, klony i olsze. Ponadto spotkać tu można bogatą szatę roślinną i sporą reprezentację świata zwierząt i grzybów. Spacer poprowadzą przyrodnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w lokalnych inicjatywach z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu! Wystarczy wyszukać je w mediach społecznościowych pod hasłem: #dzieńkrajobrazu2023 lub #MiędzynarodowyDzieńKrajobrazu.

{"register":{"columns":[]}}