Dziś Międzynarodowy Dzień Krajobrazu
20.10.2023
20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów to „Doceń lokalność!”. W całej Polsce odbywają się różnego rodzaju inicjatywy, by uczcić ten dzień. To ważne dla środowiska święto służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się, pracujemy, byśmy mogli chronić to, co jest w nich najcenniejsze. Przy tej okazji chcemy Państwu pokazać projekty, które zrealizowano w polskich miastach w celu poprawy stanu środowiska i lokalnego krajobrazu. Poznaliśmy je i doceniliśmy w czwartej edycji konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, kluczowej deklaracji Państw dostrzegających potrzebę zachowania tego elementu środowiska.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska od wielu lat wspiera inicjatywy służące poprawie jakości środowiska, w tym krajobrazu. W konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”, już po raz czwarty przyznało nagrody dużym i małym miastom, które zrealizowały nowoczesne, efektywne, zielone projekty miejskie, służące poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Laureatami pierwszych miejsc zostały miasta: Bogatynia, Kraków i Racibórz. Zachęcamy do ich odwiedzenia!
Wybierając się do Krakowa, warto odwiedzić zrewitalizowany Park Lotników Polskich, który nagrodziliśmy I miejscem w kategorii „Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców”. Szczególną uwagę przyciąga zrealizowane w tym projekcie oczko wodne oraz pawilon kawiarniano-edukacyjny.
Źródło: Urząd Miasta w Krakowie
W Bogatyni natomiast, warto zobaczyć przepięknie zrewitalizowany teren po byłym placu dworca PKS. Ten projekt zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Zakładanie terenów zieleni w gruncie na obszarach poprzemysłowych, powyrobiskowych oraz innych zdegradowanych terenach miejskich, a także w miejscu usuniętej nawierzchni zabetonowanej/uszczelnionej, w miastach do 70 tys. mieszkańców”.